| BubblesBlossom a întrebat:

Salut.M-am apucat sa fumez acum cateva luni, 5-6, am inceput cu cateva tigari pe zi si am ajuns acum la un pachet.In urma unei pneumonii acum cativa ani, am ramas cu o tuse seaca, care de curand s-a agravat(normal). Problema e ca de cateva ore simt o durere apasata cand respir la spate, in zona plamanului.S-a mai calmat un pic de cand m-am intins pe pat, dar voiam sa stiu daca este posibil ca, simptomele de cancer pulmonar sa contina aceasta problema sau daca pot aparea asa repede.(Am prieteni care fumeaza cate doua pachete pe zi de ani si nu au nimic). Daca nu trece pana maine ma duc si la medic, oricum de fumat ma las, dar as vrea sa stiu ce credeti.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| e1xtz a răspuns:

Nimeni pe TPU, chiar medic fiind nu se va putea pronunta fără analize.
Pentru a dezvolta cancer pulmonar nu este neapărat nevoie sa fumezi doua pachete sau 10 tigari pe zi, îl poate face inclusiv un 'fumator' pasiv.
Faptul ca ai avut o pneumonie, este absolut ca plămânii tai sunt mai sensibili, iar faptul ca ai rămas cu o tuse seaca este rezultatul unui tratament necorespunzător, in urma pneumoniei ori te vindeci ori nu, nu este cum ai spune tu, ca te-ai vindecat pe jumătate.
Ai fost neglijent/a cu sanatatatea ta, mai ales ca vorbim de plamani(respiratie), complicatiile pot fi oribile.
Nu sunt medic, vorbesc din minimul de logica si cunostinte generale asimilate, cauta mâine o clinica privata buna cu un medic bun din orasul tau, asta ca sa nu stai pe nu stiu ce lista de asteptare la stat, platesti aproximativ 100 de lei si stii in ce situatie te aflii.