| Dav231 a întrebat:

Nu stiu cum sa va explic, insa voi incerca.
Cand expir aer pe gura, sau mai bine ma fortez sa expir fara sa respir, simt ca am ceva in piept, ca se rupe ceva acolo. Si cand tusesc prin gat simt ca am ceva. Este posibil sa fie de la flegma? Sau poate fii ceva mai rau la plamani, am avut acum 3-4 saptamani o raceala dar mi-a trecut si ultimul simptom era ca ma durea in gat si simteam asa o arsura dar mi-a trecut si aia. Nu fumez, parintii mei nu fumeaza. Ieri am mers la fotbal si am stat in preajma unui copil fumator care a fumat iar eu am tras fumul de tigara din aer in gura pentru ca eram prea obosit dupa ce am jucat fotbal 2 ore incontinuu. Asa cum expir aerul acela fortat si tare, imi simt pieptul, ceva in el si ceva in gat si se aude de parca as fi un bolnav de cancer pulmonar in ultimul stadiu, ceva gen.
Eu de obicei cand sunt racit prefer sa ma tratez acasa, daca e o raceala usoara, doar dac aincepe febra sau frisoanele merg la medic. Si poate s-a agravat dar fara semne. Cred ca este din cauza ca mai mereu inghit asa o bila cum ar veni, cu un miros destul de urat. Si nu pot sa scuip, sa scot afara. Intrebarile mele sunt:
1. Poate avea legatura ca in ultimul timp am stat in fum de tigara?
2. Pot avea ceva la plamani avand in vedere ca ieri am jucat fotbal de la 2 pana la 10 aproape incontinuu? (cea mai mare pauza a fost de 30 min)
3. De ce cand tusesc sau expir aer pe gura fortat simt ceva in gat si piept, ca se rupe ( uneori )
4. Mai pot juca si azi fotbal?
Stiu ca pare cam stupida intrebarea, dar totusi, cine are chef de misto sa nu se chinuie sa comenteze.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Posibil ca sa nu-ti fi trecut in totalitate raceala de la plamani. Un control la un medic nu ti-ar strica.

| Ionut3222 a răspuns:

1. Nu cred ca exista o legatura.
2. Poti avea mucoasa in plamani.
3. Acelasi motiv. Ai secretia care o vei elimina dupa ce folosesti metode gen ACC.
4. Daca simti ca te oxigenezi ok atunci joaca. O sa iti dai tu seama singur ca ai disconfort daca ceva este in neregula.

5. Mergi musai la un doctor de familie pentru consult si sa iti elibereze o reteta. O raceala la plamani netratata la timp se poate transforma in ceva foarte foarte urat si cu urme pe viata.