| maximovidiu a întrebat:

.am 16 ani si am si eu o problema. de o saptamana mi-am facut niste analize pentru ca de vreo 4 saptamani am inceput sa am atacuri de panica cu palpitatii.
Acum mi-a descoperit hematocrit ( sange ingrosat) mare am 48, 5 si normal este 47.
Tin sa mentionez ca in timpu vacantei de vara nu prea am facut deloc miscare. am tot mancat mezeluri si multa margarina... chiar sunt ingrijorat acum sad...
Exista vreun risc? vreau niste pareri
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| fabiola a răspuns:

Daca poti- bea zilnic o cana de ceai de urzici! Evita grasimile hidrogenate(margarina) si cremele din comert.Consuma grasimi sanatoase gen ulei de masline si ulei presat la rece din seminte.Foloseste in meniuri carnea de peste(somon, hering, sardele).Si sucul de orz verde te poate ajuta.La o luna refa analizele, vei vedea diferentele! Sanatate iti doresc!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Hematocritul marit nu are legatura cu ce mananci. Fie esti fumator, fie nu bei suficiente lichide si te deshidratezi.

| doctoressa a răspuns:

Fumezi? Fumatorii au in general hematocritul putin mai mare. Oricum nu explica palpitatiile. Mai sunt necesare si alte invesigatii (EKG sau chiar Holter EKG, hormoni tiroidieni, ionograma serica, calcemie, magneziemie s.a.) Adreseaza-te medicului. http://www.i-medic.ro/boli/tahicardia-sinusala

| mona a răspuns:

Banuiesc ca ti-a dat un tratament care ar trebui sa de a rezultate, ai grija si la alimentatie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ar fi trebuit sa-ti fi spus medicul ce si cum.
Poate ti-ar trebui un regim ceva.
Mananca mancare gatita in casa, cat mai sanatoasa.
Cu placere!
Te pup!

| ZyziYoana a răspuns:

Cred ca ar trebui sa mananci mancare gatita si fructe.Adica sa treci la regim