| Asdgbxm a întrebat:

Am 16 ani si vreau sa incep sa iau anticonceptionale. Imi poate da cineva un sfat deoarece nu stiu care sunt mai eficiente fara sa fie nevoie de ginecolog sau analize? Vreau sa precizez ca am ciclu neregulat si de asemenea am nevoie sa le pot cumpara fara prescriptie medicala

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu există luat antinconcepționale luate după ureche! neapărat ginecolog!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nici nu cred ca se vand fara prescripție.

| Adry05 a răspuns (pentru suntserios):

Ba se vând și fără

| JicaContra a răspuns:

Nu exista anticonceptionale luate "dupa ureche"
TREBUIE mers la ginecolog, care iti face niste teste, si apoi iti prescrie un anumit tip de anticonceptionale care iti sunt potrivite tie

altfel, poti sa ai probleme, multiple, de la nu esti protejata si poti sa ramai insarcinata, la dereglari hormonale, chiar grave, pana la probleme serioase

| Dana2103 a răspuns:

Nu,nu se poate. Vrei sa faci tromboze?

| adeluna a răspuns:

Nu te juca cu anticonceptionalele, te poti deregla hormonal serios si pe viata. Daca vrei sa eviti doctorul, foloseste prezervativ.