| GeorgianaDragus a întrebat:

As vrea sa imi incep viata sexuala (virgina, 20). Ce tip de anticonceptionale sa iau? Fara prescriptie medicala..Nu vreau cu prezervativ. Si nu ma pot incurca cu spitalul mama e ginecolog si o cunoaste tot orasul(nu mi-ar permite nici in ruptul capului). Vreun sfat?

18 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti lua contraceptive fara prescriptie medicala, anticonceptionalele luate dupa ureche te pot omori. Cei care ti-au indicat aici diferite anticonceptionale nu sunt medici, fac pur si simplu un experiment pe tine, gandindu-se ca ar fi chiar amuzant daca ar vedea la televizor ca ai murit din cauza lor, ar putea sa se laude la prieteni cu isprava de a ucide un prost de la distanta (de altfel, ti-a precris Logest, unul din contraceptivele cu cele mai multe reactii adevrse existent pe piata). daca nu poti avea un ginecolog, atunci cu siguranta nu poti avea viata sexuala. Orice ai face, chiar cu prezervativ, dupa primul contact sexual, in prima luna, este absolut obligatoriu sa te vada un ginecolog. mai asteapta cu sexul pana ti-l vei putea asuma (e ciudat ca la 20 de ani nu poti trai independent si lua decizii)

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Doar sa mergi cu el de mana, faci analizele - dar regula e sa se repete dupa 6 luni pentru maxima siguranta! - ca sa fi sigura ca e pefect sanatos, iar pentru nonsarcina, doar sa calculezi foarte bine cum stai cu ciclul si zilele infertile, si sa incerci metoda veche, "babeasca", de a te spala imediat dupa act cu o solutie de apa cu zeama de lamaie, dupa ce, inainte, te ridici imediat in picioare dupa ejaculare si sari pe vafuri de vreo 10 ori, ca, prin efectul gravitatiei, sperma sa curga cat mai mult in afara. Dupa care te speli bine in vagin, daca ai si irigator e si mai bine.
Dar de ce te arde sa incepi?! Ati facut Petting?! Sau vrei neaparat sa iti simti vaginul plin?!
Anticonceptionalele se dau doar dupa consultatie si anamneza serioasa, tocmai ca sa nu ai efecte secundare, sau sa fie reduse la minim!
Teoretic, orice medic trebuie sa iti respecte demnitatea si intimitatea, sa te ajute, si nu sa dea raportul mamei!
Pe de alta parte, la anii astia, sa nu fiti atat de apropiate, poate sa insemne si ca ea considera virginitatea ca si cota parte implicita a dotei tale de mireasa, si "garantie" a unei casnicii ok, se pare.
Daca ai si alte dileme, imi poti scrie in privat, eventual putem vorbi si la telefon, ar fi pacat sa ajungi sa ai probleme din prea mare graba.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Halele maica sfanta foloseste prezervativul

| ania a răspuns:

Dacă îți vei începe viața sexuală fără a fi căsătorită, te va mustra conștiința, vei regreta, păcatul curviei nu aduce pe termen lung fericire nimăniu, plus te expui la risc de boli venerice. Dacă ai încredere în Dumnezeu El te va ajuta să găsești un bărbat responsabil care să fie dispus să se căsătorească prima dată.Nu te lpsa folosită, dacă ai rezistat 20 de ani, nu e acum capătul lumii.

| Scarlettt a răspuns:

Ce *** cautati pe un site la categoria SEX, daca sunteti niste mironosite idioate. Stati dracu' la voi in patratel si accepati ca lumea se f***e si fara niste ace. De asemenea, nu mai bagati pe cat convigerile voastre religioase, ca nu toti is obligati sa le accepte.

Cat despre autoarea postului, ce *** e gresit la 20 de ani sa te feresti de maica-ta? Nu lua anticonceptionale aleatoriu si fara vreo prescriptie medicala... Du-te la maica-ta la cabinet, ca ***, e mama ta ar trebui sa fie constienta si sa te ajute. Daca nu, fa cu prezervativ

| GeorgianaDragus explică:

Nu pot e genul ala care imi impune doar dupa casatorie

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru GeorgianaDragus):

Foarte bine face, asa si trebuie, sexul se face numai dar numai in cadrul casatoriei, niciodată înainte, Felicitări mamei tale, are o gîndire sanatoasă, nu ca tine care te grăbesti, ce vârstă ai tu? Crezi ca ai experienta de viată a mamei tale? Nicidecum, ascultă o pe ea care i ti vrea binele, nu te oferii pe tavă tuturor care vor doar sa profite de tineretea ta, si cind s au saturat de tine i ti vor da un șut in fund, si vor trece la alta sau după caz altele, ce o sa faci daca rămâi gravidă? Mama ta este de acord sa ti crească copilul? Ascultă de mama ta si de tatal tău, acesta este un sfat Biblic, nu este un zvon de la televizor, nu esteo minciună, este un adevar, Dumnezeu ne porunceste asta, sa ascultăm de cei care ne au dat viață, adică de părintii nostri, dar tu vad ca faci cum vrei tu. Ce vârstă ai?

| PsihoSex a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Mai, doar a mentionat fata ca are 20 de ani!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru PsihoSex):

A, ok

| MadRabbiT a răspuns:

De ce nu ii zici? pana la urma e mama ta poate intelege si e bine sa te si sfatuiasca!

| corbulalbrosu a răspuns:

Orice femeie informata, trebuie sa stie ca activitatea hormonala este unica si definitorie organismului sau. Din acest motiv folosirea unor produse medicale care functioneaza pe baza hormonala poate fi folosita doar pe baza prescrierii de catre medicul ginecolog. Alegerea produsului AC care se va potrivi exact pe profilul tau hormonal se poate face doar in urma unui examen mamar, a unei analize de sange in vederea determinarii profilului de coagulare si a analizelor hormonale obligatorii, pe baza carora se obtine/realizeaza PROFILUL HORMONAL propriu care este unic. In lipsa unui astfel de profil hormonal nu se poate stabili metoda contraceptiva corecta/adecvata, intrucat exista dozaje hormonale potrivite fiecarei femei in parte, iar ceea ce i se potriveste unei alte femei sau celei mai bune prietene, tie ar putea sa iti faca rau sau efectele adverse sa fie mult prea puternice si sa fii nevoita sa intrerupi administrarea pastilelor la un moment dat. Ti-as sugera sa discuti cu un medicul ginecolog, (fara sa-ti dai identitatea) care este parerea lui si in privinta folosirii inelului contraceptiv intravaginal. Este stiut faptul ca prin aceasta metoda se elibereaza in organism cea mai mica cantitate posibila de hormoni, care este cu aproximativ 30% mai mica decat cea existenta in orice pastila AC motiv pentru care teoretic nu produce absolut nici un efect advers si totusi are o eficacitate chiar superioara oricarui alt produs AC. Deoarece cantitatea de hormoni eliberata este cea mai mica posibila pentru a ramane eficienta poate fi folosita de orice femeie, fiind singura metoda contraceptiva pe baza de hormoni care nu necesita "prescriptie" medicala. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Iei a.c. doar cu prescripție, nu de capul tău.
Pentru sănătatea și siguranța ta, NUMAI cu prezervativ! Nu doar ca să previi o sarcină, ci și pentru că:
- previi orice transmitere de boală venerică;
- previi orice infecție foarte ușor de contractat pe o rană deschisă. Crezi că degeaba umblă chirurgii cu mânuși?!?
- și nu în ultimul rând, pentru că (ajutat și de un lubrifiant bun) alunecă mult mai ușor decât piele pe piele și asta va face actul deflorării ceva mai ușor și mai puțin dureros.
Așadar, ce alegi? Siguranță și sănătate, sau durere și riscuri?

| Oana92 a răspuns:

Din moment ce mama ta e ginecolog ar trebui sa fii constienta de efectele anticonceptionalelor, mai ales cand sunt luate dupa vorbele unora de pe net. Mai mult de atat, la 20 de ani ar trebui sa fii capabila sa iti asumi consecintele faptelor tale si sa nu iti fie frica sa faci ce simti... Ce se va intampla cand vei fi nevoita sa mergi la un control ginecologic de rutina sau pentru, Doamne fereste, o problema medicala? Vei cauta in alt judet de frica mamei?

| WaterDrop a răspuns:

Da, prezervative, pentru atat de multe motive...

| Ionescu_Marius_1980 a răspuns:

Eu nu am inteles ce anume ai impotriva prezervativului!
Ce bine era daca aveai pe cineva care sa pricepe in domeniu, sa te poti informa, ca o barieta de latex e mai buna decat o mana de hormoni luata zilnic.
A, stai...
In alta ordine de idei.
Spune-i mamei tale ca vrei sa iti recomande chiar ea (ca si medic), anticonceptionale pentru regralea ciclului si pentru a nu mai avea dureri asa mari.
Faptul ca ii vei cere chiar ei asta, o va soca. Sunt sanse sa creada ca nu mai esti virgina si sa te verifice (ca si medic). Ceea ce e de vine, pentru ca tu inca esti!
Va capata o incredere in tine, pentru ca se va gandi ca daca vrei anticonceptionale pentru alta cauza, te-ai fi ascuns si ai fi luat de la alt cineva. Si binenteles, ea ar fi aflat.
O alta varianta de cum ar putea decurge situatia ar fi, ea sa iti spuna ce produs sa folosesti, sa iti spuna sa nu iti incepi viata (bla, bla, bla) dar in sinea ei sa fie mandra de fata ei ca s-a maturizat si se protejaza de sarcina.
Distractie placuta. Nu uita sa revi si sa ne povestesti cum a mers!

| LrsR a răspuns:

Incearca Logest, doza de hormoni e destul de mica, deci n-ar trebui sa ti se potriveasca. happy

| LrsR a răspuns (pentru LrsR):

Ar trebui sa **