| WildLatte a întrebat:

Am aproape 18 ani, iar de 2-3 luni mi-au aparut niste cosuri marunte si multe pe fata. Am fost la dermatolog, care mi-a spus ca am inceput de acnee si mi-a prescris 2 creme. Mask Plus gel si Effaclar H ( La Roche-Posay ), iar seara sa ma spal si cu sapun Protex. Urmez tratamentul de 4 zile, dar fata mea nu arata prea bine in seara asta. Se cojeste, ma strange si ustura pielea, mi s-au iritat colturile ochilor, buzele pe margini s-au uscat foarte tare. Intrebarile mele ar fi... a mai folosit cineva aceste creme? A patit la fel? E normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Robert_Emanuel_Nagy_1998 a răspuns:

Am folosit si cremele, si m-am spalat si cu sapun Protex dar nici un efect, Iti recomand sa folosesti pastile, pentru ca problema ai din interior, din organism, iar cremele nu o sa aiba nici un efect si du-te la un doctor cardiolog sa vezi daca nu ai si cu tensiunea. Eu am si tensiune ridicata si cosuri de 3 ani acum am 17, ti-as zice cum se chemau pastilele pe care le-am folosit dar nu mai stiu, era ceva de genul Uruagunan parca, pastile pe care le iei timp de 6 luni iar apoi faci o pauza un timp! Si ati recomand sa nu mananci alune, seminte si sa nu fumezi sau sa fi stresat. Mult Succes!

3 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Ai citit prospectul acestor creme? posibil sa dea reactii adverse, ori isi fac efectul si asa trebuie sa actioneze.
Cu ceai de musetel nu te speli?
Ai folosit apa micelara?
Poate da randament.
Asteapta sa vezi daca acest tratament este benefic.
O seara bunahappy

| WildLatte explică (pentru caramela):

Da, l-am citit, si scrie ca nu au fost descoprite reactii adverse pana in prezent. Sincer nu, nici nu am stiut ca sunt bune, nu mi-a spus nimeni nimic despre ele. Nici medicul de familie, nici doamna dermatolog. Multumesc, asemenea!

| caramela a răspuns (pentru WildLatte):

Este de datoria medicului sa te informeze si sa te atentioneze in caz de reactii adeverse ce ai de facut.
Noapte bunahappy