Întrebare recomandată | MettenX03 a întrebat:

Bună ziua! Am 17 ani si pe data de 25 februarie s-a întâmplat necazul să am parte de o dureroasa întrerupere de sarcină in 6 săptămâni. Imi e foarte greu să vorbesc despre asta doar ca de atunci si până in ziua de azi ma gandesc in fiecare zi. După cateva zile de la chiuretaj prin aspirare observ niste secreții cu un miros neplăcut si nu îmi dau seama dacă e vorba de o infecție sau pur si simplu "organsimul se curăță". Avortul afectează fertilitatea? E prima mea întrerupere...
Totodată astăzi data de 15Martie am o durere in partea stângă jos unde se afla sarcina. Dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Buna!
In mod normal, avortul nu afecteaza fertilitatea.

Secretiile cu miros urat nu sunt normale.Ai avut si alte simptome, de exemplu febra?
Durerile abdominale usoare sunt normale.

| MettenX03 explică (pentru Floridori):

Nu,singurul lucru după chiuretaj este că au apărut aceste secreții cu un ușor miros neplăcut as putea spune. Dar durerea in partea stângă jos? Ce părere aveti despre asta?

| Floridori a răspuns (pentru MettenX03):

Dupa cum am mai spus, daca durerile sunt usoare, sunt normale dupa o astfel de interventie.Chiar si prima menstruatie ar putea fi mai dureroasa.
Prima menstruatie apare in majoritatea cazurilor dupa aproximativ 4-5 saptamani, dar trebuie sa tii cont de faptul ca poate sa apara oriunde intre 2 si 6 saptamani.
In cazul in care menstruatia nu apare in maxim 8 saptamani de la data la care ai facut avortul, atunci va trebui sa te prezinti negresit la medic.

Dupa interventie, timp de minim 2 saptamani nu ai voie sa intretii contact sexual, sa iti introduci obiecte, inclusiv tampoane in interiorul vaginului, nu ai voie sa faci baie (doar dus) si nu ai voie sa faci spalaturi vaginale, igiena fiind doar externa.

Sangerarea de dupa chiuretaj poate dura de la 2-3 zile pana la 2 saptamani in cele mai multe cazuri.Acesta NU ar trebui sa prezinte miros neplacut, mirosul neplacut fiind un SEMN DE INGRIJORARE.Nici secretiile vaginale normale de dupa NU ar trebui sa prezinte miros modificat.Ar putea fi vorba despre o infectie si ar putea necesita tratament, lipsa acestuia putand duce la complicatii severe.Acest lucru se poate datora faptului ca nu ai respectat indicatiile sau pentru ca procedura nu a decurs in mod corespunzator.
SECRETIILE VAGINALE CU MIROS NEPLACUT CER CONSULT MEDICAL CAT MAI REPEDE POSIBIL!

In speranta ca ai inteles mesajul si ca vei actiona in consecinta, iti doresc numai bine si multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vrea sa te sperii dar e foarte posibil sa nu mai poti ramane niciodata insarcinata.
Mai bine mergi la o consiliere post-avort si acolo te vei lamuri cum stau lucrurile.

| Teo29 a răspuns:

Macar sa folositi prezervativul pe viitor sa nu mai ajungi in situatii de genul. Mergi la dr., s-ar putea sa fie o infectie

| Refresh0 a răspuns:

Buna. Pentru probleme de sănătate nu mă pricep și recomand să întrebi un cadru medical. Dar pentru durerea sufletului tău este un singur Doctor. La El vei găsi o dulce mângâiere. Doar Dumnezeu te poate mângâia și împlini în viața aceasta. Dacă îl ai pe El atunci vei înțelege adevarata dragoste, pentru că El e dragostea. El dragostea adevărată necondiționată fără niciun fel de interes și ne primește așa cum suntem. Te invit să Îl cunoști pe acest Dumnezeu minunat. Și cum altfel cunoști pe cineva decât din vorbele, acțiunile și cuvintele lui? De aceea și El a scris Biblia pentru a Se face cunoscut ție, mie și tuturor celor care îsi doresc o viață împlinită. Îți las un link pentru un format electronic, dar recomand să o cauți în format fizic. https://biblia.resursecrestine.ro