| vladutz1995 a întrebat:

Am 19 ani si de 1 luna si o saptamana ma bat cu o iritatie. Totul a inceput intr-o zi in care am mers foarte mult prin caldura si cred ca m-am oparit in zona inghinala... Intre testicule si picior. De atunci am incercat creme/unguienturi precum : cutaden, neopreol, advantan; iar in prezent, de 1 zi folosesc baneocin. La inceput mi s-a parut foarte bun unguientul advanta, aproape ca imi trecuse, dar iritatia a aparut iarasi. Banuiesc ca este o ciuperca. Iritatia consta intr-o roseata, pielea este umeda, putin albicioasa exact la incheietura. Pe picior si pe testicule sunt rosu, iar pielea nu este neteda, este putin crestata(prezinta mici denivelari)ca si cum ar fi putin umflat. Ce imi mai Propuneti sa utilizez? imi este rusine sa ma duc la dermato. nici nu stiu ce ar trebui sa imi faca.Va multumesc. Daca am voie, voi posta si o poza pentru a se vedea clar iritatia.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dupa cum o descrii, este o ciuperca pe care ai tratat-o cu tot ce este interzis> cortizon, antibiotice si ai agravat-o mult. E normal sa fi parut mai bine la advantan, este un antiinflamator puternic care sterge orice imunitate locala. Asta inseamna doua lucruri: dispar semnele de alarma (caldura, roseata, mancarime, durere) si infectia se poate extinde si agrava foarte repede, fiindca tu nu te mai aperi. NU mai folosi baneocin, e un antibiotic, va omori toate bacteriile bune care concureaza cu ciuperca si ii va lasa loc sa se dezvolte si mai agresiv. Nu folosi absolut nimic propus pe internet, de niste oameni care poate nici macar nu sunt medici. Mergi urgent la dermatolog, ti-ai agravat foarte mult starea din prostie si pudibonderie si daca nu te tratezi in cel mai scurt timp o sa tragi de infectia asta ani de zile, timp in care trebuie sa dezinfectezi baia dupa orice folosire, nu ai voie sa dormi cu nimeni in pat, nu ai voie sa ai relatii sexuale (lasand la o parte neplacerea locala)

| express11 a răspuns:

Problema este sa te duci la un doctor dermatolog. unele bacterii chiar se hranesc cu unele medicamente, unguente, pe care le administram fara recomandarea doctorului.am patit-o pe propia piele.bafta!