| Dopey667 a întrebat:

Bună ziua, am 20 de ani, 187 centimetri si 74-75 kg, problema mea este că nu reuşesc să mă îngraş (presupun că este din cauza metabolismului meu foarte accelerat), menționez că fac şi sală de 4 ori pe săptămână şi consum mese destul de consistente (mănânc chiar de 4-5 ori pe zi cu mici gustări între ele + suplimente alimentare care dupa eticheta ar avea 500 si ceva de kcal la fiecare servire), obiectivul meu ar fi să mai pun în jur de 4-5 kg pe mine, îmi puteți recomanda nişte pastile, suplimente, diete, orice care să fie de calitate şi să dea rezultate? Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sebastian1337 a răspuns:

Salut, iti recomand proteinele Whey de la ProNutrition combinate cu creatina monohidrata tot de la ProNutrition.Le iei combinate pe ambele inainte de antrenament odata pe zi, o cupa din fiecare, ca le faci cu apa, sau cu lapte tot aceeasi chestie e.Iti recomand 450 de mililitri primele 2 saptamani, pana te acomodezi cu ele.Ai grija, trebuie sa te hidratezi foarte bine, trebuie sa bei minim 2 litri de apa in fiecare zi, si o intensitate medie la antrenament, undeva 40-45 de minute tren inferior/superior cu o bicicleta de minim 15 minute inainte.
Eu folosesc de aproximativ 2 saptamani jumatate, am pus 3kg foarte repede, avusem 64 iar acum am undeva pe la 67 aproape 68(am 16 ani cu 1, 80 inaltime). Masa trebuie sa fie regulata, sa-ti stabilesti un program cand mananci, maxim de 3 ori pe zi, fara gustari dupa ora 00:00.Incearca sa nu te focusezi pe cifre, in maxim 2 luni, daca le iei constant, pui si masa musculara si cateva kilograme care te vor ajuta.Incearca sa diversifici antrenamentele la sala, daca mergi de 4 ori pe saptamana, de 2 ori faci tren inferior, de 2 ori faci tren superior.Bafta!

| Dopey667 explică (pentru Sebastian1337):

Programul cu sala este destul de diversificat deci asta nu ar fi o problema, eu iau deja creatina monohidrata si niste suplimente mass gainer dar intr-o luna plus sau minus daca am pus un kg pe mine, probabil nu sunt asa de calitative produsele, mentionez ca definirea muschiilor se observa dupa luna asta ba chiar o usoara dezvoltare, ma rog, voi incerca cu ProNutrition, mersi de sfat.

| Sebastian1337 a răspuns (pentru Dopey667):

Degeaba iei creatina daca nu te hidratezi corespunzator, trebuie sa bei minim 2L de apa pe zi ca sa-si faca efectul intr-un timp decent.E foarta importanta hidratarea cat timp folosesti creatina.Nu mai folosi MassGainer, nu sunt calitative, multi sportivi folosesc ProNutrition, sunt calitative si destul de populare, mai ales ca sunt testate foarte amanuntit. Daca vrei o gustarica dupa sala recomand batoane tot de la ProNutrition.In schimb, poti gusta linistit cate un fastfood cand crezi tu ca e potrivit. Daca fumezi si bei, lasa-le, doar te incurca.Cu putina ambitie reusesti sa-ti atingi obiectivul, nu te focusa pe cifre.
Incearca sa faci 3 serii de cate 30 de flotari de dimineata, timp de o saptamana, apoi urca pana cand poti face 100 dintr-o bucata, ai sa vezi cat de mult ajuta!