| Enache_Andreea_1993 a întrebat:

Am 25 de ani si de un an de zile din cand in cand ma inteapa inima. Am fost la medic cardiolog de 3-4 ori, mi-am facut electrocardiograma de vreo 10 ori ca am suferit timp de 1 luna de zile, acum 1 an o tulburare de panica. Astazi mi-am luat tensiunea era 11 cu 7. De2 zile ma inteapa iar inima si ma doare si un umar dar nu amandoua impreuna(cand ma doare un umar, cand ma inteapa inima). Ar trebui sa fie ingrijorator? Sa merg iar la medic? Mentionez ca la cardiolog mi-am facut si eco, plus electrocardiograma si alte analize specifice si a rezultat o inima sanatoasa fara vreo problema medicala. Nu stiu ce sa mai cred...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LimitBreaker a răspuns:

Esti o persoana care se consuma usor si ai probleme in viata personala care te consuma psihic? Din cate zici pare a fi mai mult o problema care te afecteaza in viata personala. Daca nu e asta atunci sa nu fie din cauza la mancare. Eu aveam probleme de genul cand edam mic din cauza ca mancam prostii si eram si stresat din cauza problemelor de familie. Dupa ce am incetat cu mancatul nesanatos si am citit niste carti despre auto control, m-am simtit mult mai bine. Tu ar trebui sa stii cel mai binr ce s-ar putea sa fir, ca nu-ti cunosc viata personala ca sa stiu ca nu e de la stres.

8 răspunsuri:
| BuLaNNNeL a răspuns:

Anxietate; stres.

| Andreeush a răspuns:

Dacă medicii nu au găsit probleme de sănătate ar fi cazul să consulți un psiholog.

| Lucian4 a răspuns:

Aa bine ca ai spus in paranteza. Poate radiaza durerea de la umar la inima si invers atunci cand se schimba vremea, sunt probleme rumatice(reumatism). Urmareste si alt oase.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. EKG nu surprinde toate aspectele bolilor de inimă.
2. Durerea poate fi atipică. să fie un fel de simți doar că te doare.
3. Acolo sunt enorm de mulți nervi iar tensiunile din creier se pot descărca acolo sub formă de durere locală, cu toate că problema este în altă parte.
4.Trebuie să ții cont că este um mușchi care bate, funcționează de când te-ai născut și va bate până vei muri, deci grija față de el este cea mai importantă grijă care trebuie să o ai față de sănătatea ta.
5. Ca să cureți acest mușchi de gunoi, mizerie=colesterol, cu cât consumi mai puțină carne și lactate, și în locul lor pui grăsimi fără colesterol ca ulei de in și de măsline, inima ta va fi cu atât mai fericită și te va durea mai puțin.

| Donsavas a răspuns:

Poate fi din cauza stresului, poate ai vreo boala emoțională. Mergi la psihiatru!

| Enache_Andreea_1993 explică (pentru LimitBreaker):

Multumesc! Eu mananc de obicei sanatos dar am avut zile in care am simtit nevoia de a manca dulce de aproximativ o luna. Posibil aveti mare dreptate, sunt pe cale sa achizionez un imobil si probabil ma stresez mai mult decat trebuie.

| Enache_Andreea_1993 explică (pentru BuLaNNNeL):

Cred ca asta ar fi un raspuns plauzibil. Multumesc!

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Enache_Andreea_1993):

"Înțepăturile" Sunt de fapt palpitatii. La mine erau atat de puternice incat aproape imi tăiau respiratia. Analize peste analize din cap pana in picioare până am ajuns la psihiatrie. laughing. Ar fi bine sa tratezi anxietatea fiindca evolueaza.