| anonim1 a întrebat:

Bună ziua! Am 34 ani, am o problema! Ultima luna am avut un stres enorm, atacuri de panica din cauza ca am avut la un control tensiunea de 150/70(ERAM FOARTE EMOTIONAT IN MOMENTUL ALA, asa îs eu când merg la un doctor). Acasa în repaus am 125 cu 75.Am mers la un cardiolog mi-o făcut ecocord,o zis ca dimensiuni normale,fără regurcitati valvulare, mi-o zis ca îs bine cu inima, sa merg la control peste 5-6 ani! La el am avut tensiunea 140/80 (tremuram tot de frica, aproape nu puteam vorbi). Acum de o săptămână stau în pat am puls 60, merg pana la baie îmi creste la 90 și pe aparatul de tensiune îmi da aritmie.Simt ca inima bate asa mai tare atunci.Cateodata mai am și asa un fluturaș în piept,palpitatie. Ekg ce l-a făcut o fost tahicardie sinusala, o zis ca din cauza emoțiilor și stresului, puls atunci 110 bpm.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu ai nimic. Iti creezi singur probleme. Nu mi-am mai luat tensiunea de multi ani dar evit anumite alimente si bauturi. Stres am la locul de muncă, nu poti scăpa de el.
Inca rezist la varsta mea.

| Violleta2022 a răspuns:

Asta este ipohondrie, ca-ti inventezi singur boli si simptome pe care nu le ai si apoi faci atacuri de panica de la bolile imaginare.
Tu-ti distrugi singur viata cu inventiile astea bolnavicioase, in loc sa te focusezi pe socilizare, pe familie, pe o sotie, copilasi, servici, viata fericita si implinita.
Iesi zilnic la alergat usor, macar 2 km si vei vedea cum ti se imbunatateste stare fizica dar si cea mentala si pana la vara esti un alt om, mult mai nromal si sanatos.
Eu cand sunt obosita am frecvent tensiune de 150 si te asigur ca din atata lucru NU se moare si nu se face atac de panica. Faci un dus cu apa calda pentru 5-10 minute si apoi te culci.

| sierra1 a răspuns:

Răspunsul la intrebarea ta nepusă, e tot la medic, DACĂ e cazul. Dar mie-mi pare că nu e

| StefanFlorea a răspuns:

Pai aici e vina ta. Normal ca iti iese pulsul 110 și îți apare și aritmie dacă tu ai emoții și când folosești aparatul tău de tensiune.
Când îți iei tensiunea trebuie sa nu faci efort(și nici înainte sa ți-o iei cu 15 minute), respirația trebuie sa fie una normala, nu încerca să respiri mai repede. Și neapărat relaxat, fără emoții.