| Anonim070308 a întrebat:

Cand ma trezesc dimineata pulsul meu e peste 100 si am tensiunea destul de mica, de exemplu in aceasta dimineata am avut 104 cu 77 si puls 102.
Sau acum 2 zile am avut tensiune 96 cu 65 si puls 97.
Am fost la cardiologie in 8 -9 luni cred ca mai bine de 3 ori si au zis de fiecare dată ca inima mea e perfect sănătoasă și nu am nimic.
Chiar prima data a mai zis ceva de tahicardie sinusala si ca aceea se vindeca daca iau magneziu si ca nu e o boala a inimii.
Tin sa mentionez si ca am anxietate generalizată si ca am 49 de kg la înălțime 1 63 si am 19 ani.
As vrea sa stiu daca sa mai merg la cardiolog daca chiar am ceva.
Ajutati-ma va rog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

" la cardiologie in 8 -9 luni cred ca mai bine de 3 ori si au zis... nu am nimic."

dacă medicii ăia zic așa, de ce am zice noi (bieți absolvenți de gimnaziu, ignoranți) altceva. Deci stai acasă!

| Anonim070308 explică (pentru sierra1):

Si atunci ce fac sa nu mai am pulsul mare? Nu crezi ca as vrea si eu sa stiu de unde vine problema?

| sierra1 a răspuns (pentru Anonim070308):

Acum cât e?

| Anonim070308 explică (pentru sierra1):

110 cu 74 si puls 98

| Anonim070308 explică (pentru Anonim070308):

Si chiar dupa cateva secunde deja a fost 103 cu 75 si 96

| sierra1 a răspuns (pentru Anonim070308):

și care-i problema?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să mergi la cardiolog o dată pe an în cadrul unui consult general de sănătate.
am anxietate generalizată. Cine ți-a pus acest diagnostic, pe ce bază?

| Anonim070308 explică (pentru sadrian46):

Medicul de familie si psihiatrul

| Anonim070308 explică (pentru sadrian46):

Si am fost anul asta deja de 2 ori

| sadrian46 a răspuns (pentru Anonim070308):

Dacă nu ai avea psihiatru ai putea rezolva fără el? Eu am rezolvat.

| sadrian46 a răspuns (pentru Anonim070308):

Și?

| Anonim070308 explică (pentru sadrian46):

Nu, nu as putea

| sadrian46 a răspuns (pentru Anonim070308):

O să răspuund cu o anecdotă.
E reală.
Un handicapat din naștere, cu n+1 operații pe creier.
Scaun cu rotile. Cu o mână putea cu greu să butoneze mișcările scaunului.
Terapeutul a mutat butoanele la mâna imobilă și l-a lăsat singur,
Din dorința de a se mișca, a redobândit și la măna bolnavă motricitatea degetelor ca să se poată deplasa prin cameră. Psihiatrul nu te poate duce în spate, pilulele nu pot modifica personalitatea, căci e mai puternică ca ele. Eu-l, cel cu care suferi este un soft de PC. Tu nu ești acel soft care așa zis suferă de anxietate. Frica este și ea un soft în creierul tău. Totul pornește de mult mai adânc. Taie capul tău ( virtual) și pune-l pe fereastră. Nu valorează doi bani, cu toate softurile din el. El are valoare doar câmd conduce corpul tău. De aceea se poate face transplant de orice, de cap nu. Psihiatrii de azi toți, dar toți sunt niște prostuți.
Eu zic așa. Un om este viu și sănătos atât timp cât vrea ceva. Când vrea ceva, luptă pentru acel ceva, de la o prăjitură de 5 lei, până la jet privat de 50 de milioane. Și când luptă, nu are timp de anxietăți.
Iar dacă le are, le rezolvă. Mișcare, alcool (nu e cazul), un prieten (amant, soț, playboy), apoi dar numai după ce nu resolvi așa, medicamemte. Și asta cu un psihitru care nu e prostuț.
Acum 50 de ani am mers la primul meu psihiatru. Mi-a spus, nu numai el, n-ai nimic. Dacă mă luam după cei ce spuneau că am ceva, eram azi la azil de psi. Așa că alege, ce vrei în continuare, să poți sau să nu poți. Adică să trăiești sau să te faci că trăiești.

| Anonim070308 explică (pentru sadrian46):

Eu cred ca fara medicamente nu pot
Înainte să le iau eram mult mai rau

| Mmn a răspuns:

Pulsul creste in stres, efort fizic, emotii. Daca ai facut analize si arata ca stai bine cu inima si alte simptome nu ai, stai linistit.

| Anonim070308 explică (pentru Mmn):

Incerc sa stau dar mi-e frica

| Mmn a răspuns (pentru Anonim070308):

Eu mai mereu am tensiune mica 10/5 cel mult o am 12 cateodata. Si pulsul uneori mai mare de 90. Dar poti face analize de sange pentru colesterol, ekg o data la jumatate de an, ca sa stai linistit ca nu sunt probleme. Si daca nu sunt, nu te stresa ca sa iti creezi tu. Stresul, grijile exagerate nu ne ajuta.

| Mmn a răspuns:

Tensiometrele digitale cu timpul incep sa dea erori. Eu folosesc tensiometru manual, nu e greu. Si un pulsoximetru. Dar poti lua tensiunea si cu degetele timp de 1 minut si sa vezi daca bate cu rezultatul digital.

| Mmn a răspuns (pentru Mmn):

Pulsul poti lua cu degetele, am scris gresit.

| Anonim070308 explică (pentru Mmn):

Bine multumesc mult