| anonim_4396 a întrebat:

Am facut testul papanicolau si suna cam asa: -calitatea frontiului satisfacatoare pentru interpretare
- frontiul comporta celule malpighiene superficiale si intermediare cu modificari reactive citoplasmatice- vacuole, granule, minime modificari jucleare asociate cu o inflamatie nespecifica
- sunt prezente celule cilindrice endocervicale normale

CONCLUZIE:
-Frontiu negatuv pentru o leziune intraepiteliala sau maligna;
- modificari reactive non-neoplazice asociate cu inflamatia

Ar trebui sa ma ingrijorez? Este ceva in neregula? Cand l-am luat mi s-a spus ca a iesit bine, ulterior dupa ce am plecat din cabinet am citit despre acea inflamatie
Mulțumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Inflamatia este prezenta cam la toate femeile active sexual. Ginecologul tau iti va recomanda un tratament simplu. Discuta cu el si despre evitarea constipatiei (daca ai asa ceva) si depre imbunatatirea metodelor de igiena personala si sexuala (multe femei au genul asta de inflamatii fiindca se spala incorect, prea rar sau prea des, fiindca poarta lenjerie sintetica pe care o spala prost si nu o calca de fiecare data, fiindca nu se spala pe maini inainte de a-si atinge organele genitale, fioindca nu stiu sa se stearga si sa se spele dupa urinare si scaun, fiindca au unghii lungi si murdare (nu se curata foarte atent si insistent sub unghii inainte de fiecare urinare) sau fiindca au parteneri sexuali care nu se apala corect pe maini si pe organele genitale inainte de fiecare act sexual)

| Roxette99 a răspuns:

Nu le am cu "doctoria".
Dar daca un doctor ginecolog ti-a zis ca nu e nimic neinregula, nu vad de ce sa te ingrijorezi. Daca era sa fie ceva crede-ma ca sigur iti scria o reteta.