| smaly a întrebat:

Am candidoza bucala si genitala sunt baiat.
Am fot la medic si mi-a dat tablete. ORCIPOL. 1 tableta dimineata si alta seara timp de 10 zile iar la a 5 zi si a zecea sa iau cate o tableta de ..FLUZOMED..Eu tin dieta. Consum doar hrisca, oua fierte, fructe, chefir, mamaliga, peste, usturoi si ceapa multa, si verdeturi si nu in ultimul rind multa apa. Iar dupa fiecare mincare fac spalaturi cu bicarbonat de sodiu. Dar nu conosc dimineata imi spal si clatesc gura inainte sa maninc sau dula? Cei care au avut sau specialisti care cunos dati-mi un sfat sa continui asa? Ce sa mai fac? Apropo pot sa consum si. SPIRULINA. in timpul asta cu candidoza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

După fiecare masă (nu înainte), știu că se clătește gura cu
bicarbonat de sodiu, diluat într-un pahar cu apă (elimină bacteriile din gură). Cu amestecul acesta, se poate efectua și gargară, de câteva ori pe zi (5-6 ori). Restul problemelor tale mă depășesc...

@ AftiBlock Gel e pentru igiena cavitatii bucale (gel contra aftelor), nu are altă utilizare.

| Ana765 a răspuns:

AftiBLOCK-e un gel foarte bun cu care cred ca o sa ti treaca. Ai putea sa il incerci. Nu ai nimic de pierdut. Poate iti trece happy

| smaly explică (pentru Ana765):

Unde sa dau cu gel? Cind sa dau cu el si cit costa?

| Ana765 a răspuns (pentru smaly):

Parca e 18 lei nu mai stiu. Intrebi farmacista cel mai bine.

| Corina2590 a răspuns:

Poți încerca nistatina, de trei ori pe zi distruge bacteria din radacina.