| smaly a întrebat:

Dati-mi niste sfaturi sa-mi fie de ajutor.
Deci am 20 de ani si din cauza unui accident am ramas fara splina, iar acum peste un an jumatate din cauza dulciurilor si contact sex am luat candidoza bucala si genitala. Am imunitetul slab si nu stiu ce sa fac. Am fost la medic acum 9 zile in urma si mi-a dat tratament. ORCIPOL. 20 de tablete una seara si alta dimineata..si preparatul. FLUZAMED. 2 tablete sa le consum a 5 zi si a 10, deci am 6 zile decin
d sunt la dieta si consum doar grisca, oua, ierburi, orez, si fac clatituri cu bicarbonat de sodiu dupa fiecare masa.
Dar nu ma simt bine am febra slaba si stari de oboseala tot timpul asta inseamna ca organismul se lupta cu boala? Nu consum deloc dulce nici cafea sau ceai insa beau multa apa mult usturoi si ceapa ca miroase de la 10 metri si chefir de la magazin? Medicu a siz sa maninc mere dar ele is dulci nu mai inteleg nimic

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Ameteala ti-o da candidoza bucala, incearca niste nistatina lichida, o tii pe limba cat de mult poti.De mancat eu stiu ca sunt neindicati carbohidratii.Inceteaza sa te mai clatesti cu bicarbonat ca o sa iti provoace arsuri.

| Donsavas a răspuns:

Organismul face ce considera el mai bine! incearca sa-l ajuti. nu depunde prea mult efort,mananca alimente bogate in vitamina A,C(mere,lamai multe)
Dulciurile din industrie nu sunt bune,intr-adevar.
Hidrateaza-te mai des si cauta sa dormi mai mult, ori daca nu, o iesire la plimbare, acum ca tot e frumos, nu ar strica deloc! Renunta temporar la contactele sexuale! sanatate! funda? multumesc oricum.

| filipcrobert a răspuns:

Încearcă să eviți căutarea răspunsurilor pe site-uri online, iar ăsta e un sfat. Poate vei primi diverse sfaturi, fiecare diferit. Dar nici unul dintre cei ce ți le vor da nu va fi specializat în medicină, și pot apărea consecințe destul de grave dacă alegi să acționezi după cum ți-a prescris unul dintre membrii, iar tratamentul e greșit. Mai bine mergi la un medic privat, bine cunoscut și de încredere, și cere sfaturile acestuia. Știu că îți e mai ușor să intri pe TPU, să postezi întrebarea.
Dar e la mijloc sănătatea ta, un subiect cu care nu e de glumit.