| cristina1256 a întrebat:

Am efectuat un RMN coloana lombara nativ vineri. Azi am primit rezultatul si suna cam asa:
-la nivel L4-L5 protruzie discala ciorcumferentiala subligantara mai accentuata latero-medial stanga cu contact radiculo-discal tangential intracanal L5 stang.
- la nivel L5-S1 protruzie discala ciorcumferentiala subligantara mai accentuata latero-medial stanga cu contact radiculo-discal tangential intracanal S1 stang.
Concluzii: multiple modificari compresive radiclodiscale lombare etajate la nivel L4-L5, L5-S1 cu lateralizare predominent stanga.
Imi puteti spune ce inseamna?
Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| AndreiWeisz a răspuns:

Mergi la un medic pentru interpretare, inca nu si-au mutat medicii cabinetele online ca sa raspunda la astfel de intrebari pe TPU.