| Ionut321123 a întrebat:

As vrea pareri de la oameni care cunosc in legatura cu coloana vertebrala. In anul 2015 am facut RMN la coloana pentru ca ma durea coloana lombara si piciorul stang, rezultatu fiind "Protruzie discala la nivelul spatiului L5-S1, transforaminala, in dreapta. In rest coloana lombara fara modificari TDM.". Mi-am luat un corset lombar, l-am purtat, dar niciun rezultat. Acuma ma doare si coloana sus intre omoplati, cum stau un pic cocosat cum ma i-a o durere puternica intre omoplati, si cand muncesc ma doare. Imi trebuie oare un corset din ala pentru toata coloana care sa imi tina coloana dreapta? Astept parerile voastra. Daca stiti o crema ceva care m-ar ajuta sau orice va rog sa imi spuneti

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Protruzia discala inseamna hernie de disc. La tine, in 2015, era necomplicata, deci nu necesita operatie. necesita,,, insa gimnastica medicala (minim 3 luni cu antrenor, apoi zi de zi acasa) si, eventual, tratament antiiinflamator. Corsetul nu este foarte eficient, daca medicul ti l-a recomandat, ar fi putut sa te ajute putin, dar in absenta gimnasticii, efectul lui este zero. Tinerea coloanei drepte nu este suficienta si nici imperios necesara in problema ta.
Acum trebuie sa te vada un neurochirurg specializat in hernii de disc. Probabil ai nevoie de un nou RMN pentru a vedea care este starea protruziei discale. daca este in continuare necomplicata, vei incepe tratamentul corect (gimnastica +/- antiinflamatoare si vei vedea cum evoluezi). Un corset integral este interzis in situatia ta, poate duce la slabirea musculaturii para-vertebrale si agravarea herniei de disc.