| Gilbert9 a întrebat:

am facut o operatie pe obraz pentru scoaterea unui chist si am o rana de vreo 2 cm urmeaza sa-mi scot atele saptamana aceasta si vreau sa stiu cum sa ingrijesc rana sa nu ramana cicatrice urata pot face eu ceva? Creme ceva? Cat ma poate costa o opreratie cu laser si in ce consta aceasta operatie si daca este eficienta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Laseroterapia se face la cerere,de către estetician sau dermatolog. Nu singura. Oricum,poti preveni cicatrizatea prin creme care costa,dar pe care doar un dermatolog ti le poate prescrie,fiind mai sigura ca asa sunt mai multe sanse sa se vindece/amelioreze fara sa dai bani inutil.
Chirurgul care te a operat iti poate face recomandari,dar nu se pricep mare parte din ei,deși ar trebui să stie. Oricum,nu e obligat să te trateze aici iar in tara noastra nu e că afară,sa se ofere tratamentul asta gratuit. La noi, sistemul medical e concentrat pe profit, nu pe bunăstarea fizica si psihică a populației.
Mergi la un dermatolog, în primul rând, cu trimitere de la medicul de familie! Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa discuti toate astea cu medicul care te-a operat.