| tiktak44 a întrebat:

am facut un antrenament umeri la sala cu impins bara deasupra capului pe spate si pe fata si am amvut in timpul antrenamentului nisete mici dureri, dar acum ma doare destul de tare trapezul(cred), partea dreapta,, adica intre umar si gat. Ma doare la unele ridicari ale mainii gen un croseu.Ce perioada de repaus trebuie sa iau, cum sa scap mai repede de accidentare si ce am facut gresit de am provocat aceasta durere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| euionut27 a răspuns:

Buna!

Ori ai exagerat cu exercitiul, ori ai febra musculara, ori intindere... Tratament: 2-3 linguri miere de albine pe zi, dimineata si seara 1 comprimat nurofen 200 mg si repaus pana dispare durerea complet... Incalzirea foarte buna inainte de a incepe exercitiul te va ajuta sa eviti aceste problele.
Have fun...

| MartincuEstera a răspuns:

Cred ca ai facut febra musculara. trebuie sa faci un dus fierbinte dupa antrenament sa nu mai faci febra musculara.