| JasminNoir a întrebat:

Am fost acum cateva zile la un control ORL si am descoperit ca am perforatie de sept nazal. Doamna doctor m-a intrebat de vreo 2 ori daca nu am fost supusa unor interventii chirurgicale de-a lungul timpului ( ceea ce m-a cam ingrijorat, ce-i drept), si mi-a zis ca ar putea fi orice cauza: de la sifilis pana la hepatita sau chiar HIV. Mi-a dat un tratament de 10 zile cu Vitamina A uleioasa, antibiotic Betadine si apa de mare Quixx si mi-a zis sa-mi fac analize de sange pentru diagnosticarea vreunei boli. Sincera sa fiu, chiar m-a speriat chestia asta. Nu stiti cam care ar putea fi cauzele cele mai des intalnite ale acestei conditii?
Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Anonimuserr a răspuns:

Pentru a evita formarea crustelor. Trebue sa faci tratament cu vit.A uleioasa cate 4-5 pic. la 6 ore.10 zile. sa nu rupi crustele, faci inhalatii ca sa se inmoaie si faci si spalaturi nazale cu ceai de musetel sau apa cu putina sare de mare.
Legat de perforație, nu are nimic poți să trăiești cu ea bine mersi.
Nu cred că are legătură sifilisul cu hepatita. Există o multitudine de cauze care generază această afecțiune. Putem enumera epixtaxis, obstrucție, congestie nazală etc.
Există și cazuri în care sifilisul, tuberculoza, boli fungice pot determina perforări nazale.
Trebuie să faci VDRL/RPR.