| alidar a întrebat:

tatal meu de prin iunie anul trecut tot face investigatii la clinica din iasi de ORl si maxilo-faciala de la spitalul sf. spiridon. Pana acum a avut 2 interventii chirurgicale la maxilo-faciala (pentru un chist periapical cu evolutie sinusala) si 2 interventii la ORL (deviatie de sept nazal operata, rinita cronica hipertrofica operata) 2 examinari endoscopice, ultima facand-o acum 3 saptamani. In urma acesteia i-a fost descoperita o tumoare luandus-e biopsie.
Rezultatul buletinului Histopatologic: Carcinom slab diferentiat, bogat in elemente limfoide in stroma.
S-a facut imediat si un CT, rezultatul fiind: Masa de tesut moalelocalizata la nivelul rinofaringelui, neomogena nativ si pstcontract, cu limita inferioare la nivelul recesului faringian lateral drept. Cranial formatiunea vine in contact cu sinusul sfenoidal pe care il invadeaza, lateral cu ramul montant al mandibulei drepte, iar anterior proemina la nivelul celulelor etmoidale si a sinusurilor maxilare, cu distructia partiala a osului etmoid si a septului nazal si cu intreruperea peretilor interni, anterior si inferior a sinusului maxilar drept. Ganglioni submandibulari bilateral, cu opacefiere neomogena postcontrast, cel mai voluminos pe partea dreapta, cu diametrul de 32mm si contur policiclic, care amprenteaza vena jugulara intrerna dreapta, fara semne de tromboza.
Dupa aceste analize am fost tot in Iasi la oncologie unde a inceput radioterapie (10 sedinte, din care mai are inca 3), diagnosticul de pe foaia de internare este: Neoplasm rinofaringe local avansat cu invazia viscerocraniului cT4N1Mx, adenopatie submandibulara bilaterala, rte aliativa, anemie secundara.
Problema este ca acum tatal meu are dureri mari, ameteli, stari de greata si lipsa poftei de mancare.
Pana acum 2 zile facea tratament cu dexamed, urgentol100 si tramadol 100, cand i-a fost schimbata medicatia cu dexamed si plasturi Fentanyl.
Intrebarea mea este:
- puteti sa-mi explicati va rog pe intelesul tuturor cat de extinsa este acea tumoare
- ce semnifica codul cT4N1Mx
- ce pot face pentru ai stimula pofta de mancare, reducerea durerilor, a starilor de greata si a ametelilor
- daca in alte cazuri asemanatoare terapiile si tratamentul da rezultate
- daca in urma investigatiilor facute nu se putea descoperi mai devreme aceasta tumoare, este posibil ca nici un medic din cei 4 la care am fost sa nu se fi gandit la asemenea diagnostic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tumora este foarte extinsa si foarte agresiva. De altfel tratamentul facut de tatal tau nu are ca scop vindecarea, stadiul bolii fiind prea avansat, ci doar ameliorarea simptomelor si incetinirea invaziei tumorii, cu speranta de a-i mai prelungi putin viata.
T4 inseamna ca tumora este foarte extinsa, e mare si invadeaza baza craniului, ceea ce o face inoperabila. N1 semnifica faptul ca unii ganglioni au metastaze, iar Nx semnifica ca nu se stie daca are alte metastaze (hepatice, pumonare, osoase, cerebrale, etc).
Tratamentul pe care l-a facut, inclusiv radioterapia au avut drept scop exact ameliorarea acestor simptome, dar efectul lor e redus, datorita agresivitatii tumorii. Eficacitatea oricarui tratament in acest stadiu este redusa, el are drept scop doar ameliorarea simptomelor si eventual prelungirea cu cateva luni a vietii pacientului.
Tumorile de rinofaringe sunt extrem de greu de depistat, chiar cand sunt mari. Era posibil, desigur, sa fie descoperita mai devreme, dar nu era usor. Sa nu-ti inchipui ca era un diagnostic foarte la indemana, dar ma mir ca nimeni nu i-a recomandat o tomografie (depinde si ce simptome a avut in timpul asta).
Imi pare rau ca ti-am dat vesti atat de proaste, dar eu cred ca oamenii trebuie sa stie adevarul. petreceti-va cat mai mult timp cu tatal vostru, spuneti-i tot ce aveti de spus si nu uitati ca fiecare zi poate fi ultima, din pacate.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Problema este daca este doar tumoare si in ce stadiu, sau este metastazica. In primul caz se poate stopa, eliminand tumoarea prin interventie chirurgicala + tratament. In al doilea caz, metastaza evolueaza...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista o clinica in Germania care operaza si stadiul 4 caut-o pe net s-ar putea sa te ajute foarte mult. Aveau rezultate foarte bune si in stadiul T4

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista o clinica in Germania care operaza si stadiul 4 caut-o pe net s-ar putea sa te ajute foarte mult.Aveau rezultate foarte bune si in stadiul T4

| alidar explică:

Simptomele erau: obstacol în respiraţie, scurgeri de sînge şi de puroi din nas, surditate urechea dreapta si dureri mari la nivelul fruntii, nasului, dintilor si mandibulei.
Din iunie 2008 si pana in prezent am consultat 2 medici ORL (un prof. dr. si un medic specialist), 2 medici specialisti chirurgi la maxilo-faciala, 2 medici stomatologi. Ideea era ca investigatii tot s-au facut, nu am stat acasa si am asteptat, am tot incercat sa depistam cauzele durilor deoarece nici mie nu mie se parea ca este normal... chiar prin noiembrie anul trecut i-am propus eu medicului specialist de la Orl sa facem un Ct, dar el a zis ca inca nu e nevoie, abia dupa a doua operatie din martie 2009 a zis sa facem si ct.

| alidar explică:

Multumesc mult de raspunsuri...noi inca mai speram intr-o minune...