| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua happy. Am luat aproximativ 3kg in plus in 5 zile ( mentionez ca luasem pastila de a doua zi ). Ce poate insemna acest lucru? Ma indoiesc sa fie un semn al sarcinii ci mai de graba menstruatia sau pilula. multumesc anticipat happy.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Oricat de mult ar deregla organismul femeii, hormonii sintetici din pastila de a 2-a zi nu actioneaza decat in timp si in nici un caz nu provoaca ingrasarea decat intro perioada foarte lunga de administrare de AC. Cresterea in greutate din cauza sarcinii se manifesta de regula in momentul in care sarcina a ajuns in saptamana a 18-20-a.Nu poate fi cauzata nici teoretic si nici practic din cauza menstruatiei.Cel mai probabil este o greseala de cantarire/de cantar deoarece o crestere atat de brusca de greutate nu poate fi decat de rau argur si daca este intr-adevar reala ar fi indicata vzita cel putin la medicul de familie.Multa sanatate

1 răspuns:
| Betrix a răspuns:

Dereglare hormonala de la pastila.