| anonim_4396 a întrebat:

Sufar de tulburare obsesiv compulsiva, am avut si stari anxioase, si de cateva luni nu stiu sigur cum se numeste dar nu prea mai pot manca. Am impresia ca imi ramane mancarea blocata in gat. Am fost la ORL si mi-a zis ca-s perfect sanatos, la fel si doctora psihiatru spune ca sunt perfect sanatos si totul e in capul meu.
Inainte mancam cu prietenii in oras, acum nici vorba. abia reusesc sa mananc acasa si nici atunci nu mananc cum trebuie. Cum as putea sa-mi revin la normal? Sa fiu ca inainte? Sa pot manca oriunde, oricand fara sa-mi fie teama.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Aici e tratamentul tău, la sigur!

https://imgur.com/a/xrHHtXL

| Donsavas a răspuns:

Cum poate sa ti spuna psihiatrul ca esti perfect sănătos dacă tu suferi de o tulburare mintală?
Iti trebuie tratament psihiatric pentru boala asta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Schimba psihiatru

| Jus7t a răspuns:

Dacă tu ai OCD iar doctorița aia ți-a spus că ești perfect sănătos înseamnă că ea e o handicapată mintal și că nu are ce căuta acolo.
OCD-ul se tratează cu medicamente și psihoterapie, nu e de joacă cu el.
Mergi la un psihiatru bun, o să te simți mult mai bine din ce am auzit eu, tratamentul o să aibă efect și o să poți chiar să scapi de asta permanent.
Deci, mergi la alt doctor.

| Codsssd a răspuns:

M-am exprimat eu gresit. Am tratament. Ma refeream ca mi-a zis ca e convinsa ca sunt perfect sanatos fizic, si ca toate starile astea sunt create de subconstienul meu.