| andreywtza a întrebat:

Am mers la dentist pentru o masea care ma durea, mi-a facut drenaj, deoarece aveam o carie pe interior. Nu m-a durut, acum este ok. Insa mi-a spus ca ambele masele de minte de jos trebuie extrase. Insa mi-e foarte frica. De cand mi-a spus gandul meu numai acolo este. V-ati scos careva maseaua de minte? Cum a fost? Cat a costat? Cine face extractia? Medicul stomatolog sau chirurgul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GdX a răspuns:

Medicul chirurg maxilo-facial mi-a scos maseara de minte pentru ca era inclusa in os. M-a costat 500 RON. Nu a fost cine stie ce pentru ca mi-a facut o injectie cu anestezic local si nu am simtit nimic. Pe urma intr-o saptamana se vindecase si rana si se retrasese si umflatura. Si nu am simtit durere nici pe urma pentru ca m-a cusut si mi-a dat antibiotic. A zis sa iau Nurofen daca am durerti, dar cum am zis, nu m-a durut nici pe urma incat sa iau pastile. AM evitat sa mananc pe partea dreapta si am evitat sucurile, cafeaua, berea si mancarea solida o saptamana.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Medicul stomatolog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Medicul stomatolog o sa îți facă extracția, depinde de tarifele de la cabinet. Nu doare chiar asa rău.

| AlexElektro1987 a răspuns:

Daca stomatologul este profesionist, nu ar trebui sa te doară sau sa simti doar o durere ușoară pentru ca de obicei se face un pic de anestezie. Tarifele sunt tot in functie de fiecare stomatolog, sunt stomatologi care iti iau 50 de lei si altii care iti iau 150 de lei pentru o extactie. Nu are de ce sa iti fie frica pentru ca, cum ti-am zis mai sus, stomatologul realizeaza extracția si ar trebui sa simti maxim o durere ușoară.