| mihaa a întrebat:

In 2008 mi-am facut dantura, mi-a scos nervi de la dinti, masele si mi le-am imbracat toate bune si frumoase pana acum o saptamana can a inceput sa ma doara ultima masea de jos cea de minte, ma durea si urechea am luat ketonal, cateva zile era relativ bine apoi durerea a fost din ce in ce mai puternica si am mers la medicul de familie pentru tratament la ureche la dentist nu am fost deoarece mi-a fost teama ca imi va da jos lucrarea si nu imi pot permite acum pun alta
medicul de familie mia facut spalaturi in ureche si mi-a scos un dop din ureche si mi=a dat tratament cu alcool boricat tip de 3 zile, si amoxacilina la 6 ore durerea este foarte rara dar sa atenuta si durerea de masea, dar tot ma mai trezesc noaptea cui durere de masea
av vrea sa incerc alt antibiotic mai bun ca si amoxacilina m-as bucura foarte mult daca ma poate ajuta si brigaela cu un raspuns
mai am o neliniste de ce ma doare maseaua, mai ales ca am nervul scos mi-a scos 3 nervi este ultima masea de minte cea de jos
daca a trecut cineva prin situatii asemanatoare si ma poate ajuta cu un raspuns i-as multumii din suflet!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Indicatii Augmentin

Preparatele de Augmentin oral sunt indicate in tratamentul de scurta durata al infectiilor bacteriene cu urmatoarele localizari:
Infectii ale tractului respirator superior (inclusiv nas, gat si urechi): de exemplu, amigdalite, sinuzite, otite medii.
Infectii ale tractului respirator inferior: de exemplu, bronsite acute si cronice, pneumonie lobara, bronhopneumonie.
Infectii ale tractului genito-urinar: de exemplu, cistite, uretrite, pielonefrite, gonoree; Infectii ale pielii si tesuturilor moi.
Infectii osteo-articulare. Infectii dentare: de exemplu, abcese alveolodentare.
Alte infectii: de exemplu, avort septic, infectii puerperale, infectii intraabdominale.

Desi Augmentin este indicat doar in situatiile de mai sus, orice infectie produsa de microorganisme sensibile la amoxicilina poate fi tratata cu Augmentin. De aceea, infectii mixte cu microorganisme sensibile la amoxicilina si microorganisme producatoare de beta-lactamaza si sensibile la Augmentin pot sa nu necesite adaugarea altui antibiotic. Augmentin este bactericid pentru un numar mare de microorganisme incluzand:

Germeni gram pozitivi: Aerobi- Streptococcus faecalis, Streptococcus pyogenes, Staphylococcus aureus; Stafilococi coagulazo-negativi (inclusiv Staphylococcus epidermidis), Bacillus anthracis, Streptococcus pneumoniae, Streptococcus viridans, Corynebacterium spp, Listeria monocytogenes; Anaerobi: Clostridium spp., Peptococcus spp., Peptostreptococcus;
Germeni gram negativi: Aerobi- Haemophilus influenzae, Proteus mirabilis, Klebsiella spp., Shigella spp., Neisseria meningitidis, Brucella spp., Pasteurella multocida, Moraxella catarrhalis, Escherichia coli, Proteus vulgaris, Salmonella spp., Bordetella pertussis, Neisseria gonorrhoeae, Vibrio cholerae, Helicobacter pylori, Gardnerella vaginalis; Anaerobi: Bacteroides spp. (inclusiv Bacteroides fragilis), Fusobacterium spp., Leptospira ictero-haemorrhagiae, Treponema pallidum; Altii: Borrelia burgdorferi, Chlamidiae.

7 răspunsuri:
| mihaa explică:

Mai vreau sa spun ca nu sunt umflta la maseaua doar ca ma doare jos sub maxilar si cand pun degetul pe masea ma doare nu pot manca pe partea dreapta, sunt disperata sper sa imi treaca ca nu imi pot permite sa imi dau jos lucrarea si as incerca cu antibiotice, poate pot salva maseaua, va multumesc

| mihaa explică:

MoonMuse din 2008 cand mi-am facut lucrarea de 2 ori sa dezlipit dantura si pe masea nu se vedea nimic, o cunostinta mia recomandat cexyl de 500 tablete, am sa sun pe doctorita de familie sa intreb e bun si pentru dintii? incerc mai multe variante poate am noroc si salvez maseaua, am inteles ca amoxacilina trateaza doar local, am sa intreb si parerea medicului de familie desi mi-a zis daca nu trece definitiv durerea doar extractia ma poate salva

| mihaa explică:

Ema MoonMuse va multumesc pentru raspunsurii, am fost din nou la medicul de familie si mi-a prescris augumentin de 1000, mi-a zis ca in mon normal trebuie sa imi treaca imfectia iar in caz contrar sa merg la medicul stomatolog si sa imi fac extractia, sper sa am noroc sa imi treaca, amoxacilina sa ameliorat si cu alcool boricat dar na trecut tot mai simt jos la maxilar si daca am luat si in trecut amoxacilina nu si-a mai facut efectul decat partial, acum asteptam, oricum multumesc pentru raspunsurii!

| mihaa explică:

Marius tu nu esti sanatos daca nu raspunzi la misto?

| MoonMuse a răspuns:

Mama mea a trecut printr-o situatie asemanatoare. Si ea a luat amoxicilina, dar dupa o saptamana de tratament (fara cine stie ce rezultate) s-a dus la dentist. I-a spus dentistului ca nu ar vrea sa-i taie lucrarea si nu i-a taiat-o. I-a dat-o jos si a plombat maselele problema iar apoi i-a pus lucrarea la loc. Ideea e ca dentistul o cunoaste pe mama mea de cand aveam eu 2 ani, deci nu stiu daca i-a facut favoarea asta fiindca o cunostea sau ca obisnuieste sa faca faze de genul.

Am avut o perioada cand mergeam si eu la dentist iar la un moment mi-a aratat medicul ca aveam o carie sub plomba. Curioasa, l-am intrebat pe dentist daca e posibil sa se dezvolte o carie sub plomba si mi-a raspuns afirmativ. Deci s-ar putea ca tu sa ai o carie sub lucrare. Te sfatuiesc sa mai iei niste amoxicilina pana mai faci rost de niste bani, si cum ii prinzi du-te de urgenta la un dentist.

Sper ca ti-am fost de folos. Multa sanatate! =^.^=

| MoonMuse a răspuns:

Aici nu cred ca este cineva care sa-ti poata spune cu exactitate un medicament pe care sa-l iei. Si mie mi s-a facut o extractie la o masea de os inainte de Paste, deci iti pot spun din experienta ca te doare ingrozitor. Oricum, ceva trebuie sa fie cu maseaua ta de te doare nu? Totusi cred ca ar trebui sa consulti un medic stomatolog, nu medicul de familie. Eu iti doresc multa multa sanatate si sper din suflet ca te-am putut ajuta. =^.^=

| Marius_5815 a răspuns:

Eu ti-as recomanda un sex oraltongue