| anonim_4396 a întrebat:

Ieri mi-au cazut ultimele parti pe care le mai aveam dintr-o masea.
Azi observ ca e derutant ( acolo itnre maseaua de minte si dintele celalalt).
Daca merg la dentist ce imi va face in gura? ( Ma va durea? )

Imi e frica de moarte de dentist.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DakotaRoyse a răspuns:

Oricând poţi cere anestezic. Dacă îţi plombează sau îţi scoate măseaua, îţi dă obligatoriu anestezic. Dacă îţi scoate nervul, s-ar putea să nu îţi dea, dar nici nu doar exagerat de tare.
Probabil îţi va scoate măseaua dacă n-a mai rămas nimic din ea.
Îţi va da una sau două injecţii, n-o să mai simţi absolut nimic din jumătatea aia de faţă în câteva minute. Oricum medicul aşteaptă ca anestezicul să îşi facă efectul. Şi apoi trece la treabă, să scoată rădăcina rămasă, să o împartă în două şi să o scoată, depinde de ce va decide să facă. Oricum medicul îţi spune înainte ce va face. Plus că s-ar putea să fie nevoie de o radiografie, să vadă cum e rădăcina, în ce stare e, şi apoi să se apuce de treabă.
Dacă îţi e mult prea frică, du-te la un control şi spune-i doar să verifice şi să îţi zică ce e de făcut, nu să se apuce de treabă direct, asta pentru că s-ar putea să te "acomodeze" puţin cu scaunulu ăla blestemat al dentistului. Nu e mare brânză, crede-mă. Eu am început că plâng acum o lună când mi-a scos un molar laughing Şi n-a durut deloc deloc, decât că a scârţâit ciudat şi a fost enervantă sângerarea de după. Dar atât happy Curaj! Până nu se infectează sau ceva!

| anonim_4396 explică (pentru DakotaRoyse):

Mersi, m-ai ajutat big grin.
Sper sa merg indata.

| pisicutzamik a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu placere!

10 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Du-te la cabinetul stomatologic din scoala macar sa vada despre ce este vorba, daca nu vrei nu-ti face nimic dar primesti indicatiile necesare.Se spune ca literele ce compun cuvantul FRICA ar putea sa insemne''False Realitati Imaginate Ca Adevarate''

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Nu te doare, mergi la dentist, ce crezi ca e mai bine sa suporti durerea sau sa o tratezi?

| pisicutzamik a răspuns:

Buna,nu ai de ce sa mergi la dentist, dupa cateva zile te vei obisnui cu lipsa maselei, stomatologul nu are ce sa-yi faca decat sa-ti puna o alta masea care costa 2000 de lei(20 de milioane vechi)!

| anonim_4396 explică (pentru pisicutzamik):

Nu cred ca e asa scumpa.

| AleXu224 a răspuns:

Nu e nevoie de dentist mie mi-au cazut 15 dinti si am 12ani asa simti pana te obisnuieisti dupe o zi doua nu mai ai nici o problema...

| ZzP1nG a răspuns:

Daca e maseaua de lapte nu ai nicio problema insa daca nu e maseaua de lapte. nu stiu ce sa zic consulta medicul de familie, el e in masura sa te sfatuiasca cu ceea ce ar trebuie facut, cred ca o sa te trimeata la stomatolog...

| strumfverde a răspuns:

Mergi linistit, iti face anestezie in locul unde ai avut maseaua, si iti curata tot, adica iti scoate ce a mai ramas in interior.nu doare deloc

| radiobm a răspuns:

Salut, te pot ajuta spunandu-ti ca am avut aceeasi problema, am fost la dentist(nu ai incotro), mi-a facut anestezie, nu am simtit nimic. Sa nu ai frica, totul va fi bine.Du-te la dentist spre binele tau, e cel mai bine happy