| lexxi14 a întrebat:

Am nevoie urgenta de nidte raspunsuri! Am 14, iar menstra imi venea deobicei mai neregulat, acum parca a inceput sa se mai regleze… acu 2 zile trebuia sa vina,ieri am crezut ca se intampla, aveam dureri in zona pelviana, si in picioare(de obicei astea sunt durerile mele menstruale) eram la scoala, m-am dus in pauza la baie si am vazut o pata maronie parca un pic mai rosiatica, doar un pic, era un pic pastela, am crezut ca vor urma sangerarile, deobicei asa se intampla, dar acasa venise nimic… nici azi nu mi-a venit nimic… inca ma dor picioarele si zona pelviana… mentionez ca nu am avut niciodata contact sexual, recunosc ca in ultima vreme m-am mastrubat, dar eu asa stiu ca ny poti ramane insarcinata decat daca ai contact sexual… ma sperie pata aia… oare de la ce o fi? Va rog sa raspundeti cat mai multi si cat m repede! Va multumesc abticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Stai liniştită că NU rămâi însărcinată dacă te mastur bezi happy

Oricum, din moment ce ai simptome premenstruale, înseamnă că, în următoarele zile, o să-ţi vină menstruaţia!
Acea pată maro-roşiatică sau eventuale scurgeri maronii pot apărea ( în general ) cu 1-2 zile înainte de a veni menstruaţia.

Toate cele bune.

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Renunță la autosatisfacție, practică un sport de masă.
Cât privește menstra, la vârsta ta este destul de normal să nu fie regulat, bea ceai de crețișoare.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca autosatisfacerea nu a avut loc in vagin, adică sa te auto satisfaci cu degetele sau cu alte obiecte, atunci sângerarea este din alta cauza.

Daca te ai chinuit acolo jos, se poate sa fi atins himenul, care arata virginitatea ta si sa ti fi curs puțin sânge.

Menstruația, presupun ca nu o ai demult. De obicei, aceasta se reglează cam după 2 ani de la apariția ei.
Chiar daca o ai regulata, pe timpul vieții, mai sunt factori care o fac sa întârzie, racem, medicamente, stat pe reda etc si sa o deregleze câteva zile.

Util este sa faci o baie călduță, si nu te speria.

Daca acea sângerarea persista fara vreun rost, vorbește cu mama ta, nu ti fie rusine, ea este cea mai buna prietena happy