| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua, am niste nelamuriri la vreo 5 intrebari daca ma puteti ajuta. 1. De la contactarea HIV in cat timp se vad simptomele si care sunt? 2. Cand ai diabet HIV cum se manifesta (mai repede in organism sau)? 3. La hemograma completa se depisteaza HIV? 4.Ce boli depisteaza o hemograma completa(la ce ajuta)? 5. Cum as putea sa scad glicemia in mod natural? Va mulțumesc si scuzati deranju! Emil

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

1. Dupa cateva luni, depinzand strict de imunitatea corpului tau
2. Daca ai si diabet si HIV atunci situatia se complica si imunitatea ta scade de la zi la zi
3. Nu, la analize nromale de sange nu-s e dipiseteaza HIV.
Pentru HIV trebuie sa faci o analiza speciala pe acre o ceri in mod specials au ti-o prescrie medicul, ca-i destuld es cumpa.
4. La o analiza compelta de sange se pot vedea valori glicemice, probleme de ficat, de rinichi samd
5. Glicemia o scazi cu sport si dieta, care te ajuta sa slabesti foarte mult, pana ajungi la greuatea normala, ca diabetul sa fie complet reversat.

| Mosotti a răspuns:

Iti raspund eu la intrebarea 5 pentru ca la celelalte ti-a raspuns si colegul, dar ma completez.
Deci daca nu esti prea grav e cum zice colegul deci dieta, miscare si greutate normala, asa scazi glicemia natural.
Si ce mai completez eu, este ca daca glicemia asa nu scade cum trebuie, atunci medicul iti va da si tratament si mai exact Metformin, ca, cu asta se incepe.

Ai fost deja la medic? Ce a zis?

| cehos69 a răspuns:

1. Depinde, poti sa nu ai simptome 10-15 ani si sa apara dupa, in general HIV evolueaza lent si asimptomatic spre SIDA, care este mortala fara tratament.
2. Virusul HIV nu este mortal el ci faptul ca iti scade suficient de mult imunitatea si mori din cauza altor boli, cu imunitatea foarte scazuta esti lipsit de aparare. Nu stiu daca se manifesta mai repede sau nu, stiu doar ca diabetul cand ai glicemia mare scade imunitatea si ca agraveaza intr-o masura mai mare sau mai mica alte boli, discuta cu un doctor asta diabetolog si un dermatovenerolog.
3/4Hiv in general se depisteaza la cateva saptamani dupa ce l-ai contactat, daca faci imediat testul poate sa dea fals negativ, in general la cateva saptamani sau luni dupa ce banuiesti ca l-ai luat se depisteaza cu un test de hiv si iti da o valoare in care trebuie sa te incadrezi, daca depaseste valoarea inseamna ca esti suspect de hiv si faci tatal tuturor testelor de hiv pentru confirmare western blot. La hemograma depistezi in general alte boli banale sau infectii, nu hiv.
5. Prin regim alimentar si miscare, fara prajeli, dulciuri, paine alba, mancat cantarit sau eventual dulciuri moderate pe baza de indulcitori.

Nu stiu daca ai hiv sau nu dar tin neaparat sa ti-o spun si nu sa te sperii. In Romania majoritatea bolnavilor de hiv sunt ignorati de stat, foarte multi dintre cei steropozitivi nu isi primesc tratamentul din cauza prioritatilor statului, cel putin in Bucuresti sunt lipsa stocuri medicamente, medicamentele in proportie foarte mare sunt asigurate de voluntari sau asociatii non-profit.Chestia asta o stiu de la niste bolnavi cu care am discutat din curiozitate si am ramas stupefiat de marturisirile lor.
Deci pe romaneste mori cu zile daca nu iti iei tratamentul, pentru ca vezi tu, esti un om normal dar vei avea nevoie de tratament toata viata si in general oamenii cu hiv sunt marginalizati si priviti ciudat social, nu e vina nimanui ci vina sistemului care nu stie sa ii integreze pe cei steropozitivi si poate intr-o masura foarte mica a noastra pentru ca nu stim sa ii acceptam pe cei diferiti.
Multa sanatate psihica si fizica, chiar vei avea nevoie ca vei duce o lupta foarte grea daca esti pozitiv, mai ales vei avea momente cand vei claca psihic.