| DeCeMaiContează a întrebat:

Da,eu din nou! Chiar nu stiu ce sa ma fac! Sunt foarte speriat pentru ziua de maine! Maine pe vremea aceasta aflu daca am sau nu diabet...Sunt super stresat si chiar nu stiu ce pot face pentru a nu mai fi stresat! Parca deja simt cum imi creste glicemia! Am inceput sa-mi fac tot felul de ganduri:ce va fi daca Doamne Fereste voi avea asa ceva etc.Nu vreau nici in ruptul capului sa-mi pregatesc singur insulina pentru a supravietui.De doua saptamani am eliminat sucurile, chips-urile si alte porcarii din alimentatie.Am inceput sa beau foarte multa apa, chiar acum o saptamana am cam atins apogeul(3 litri,chiar daca nu imi era sete),sa fac miscare doar ca obosesc cam repede si imi trece si cheful. Dulciuri nu prea am mai mancat, azi am mancat doar un strudel cu mere iar pentru restul zilei nu voi mai manca nimic pentru ca glicemia sa fie in valori normale.Am inceput sa mananc fructe(mere mai ales,portocale,banane),am mancat supe(de rosii, ciorba de cartofi). Pentru restul zilei voi face miscare pana cand transpir si voi bea multa apa.Simptomele acestei boli nu le-am avut.Bine,am urinat des saptamana trecuta timp de 2 sau 3 zile, dar cred ca e din cauza ca am consumat 3 litri de apa intr-o singura zi,dar noaptea nu am avut probleme(adica nu am urinat).De asemenea,am mai avut si mancarimi,dar cred ca a fost din cauza caldurii deoarece de luni cand s-a schimbat vremea si a inceput sa fie mai racoare au disparut.Dar in mare nu au fost probleme grave,nu am sete,nici foame excesiva,nici oboseala,nici apatie,nici dureri de cap etc.M-am uitat si la simptomele glicemiei ridicate si din nou, nu m-am regasit in nici un simptom! Ce pot face sa nu ma mai gandesc intr-una la asta? Mai ales ca de pe 16 pana pe 23 voi fi plecat la mare unde pizza,porumbul si multe alte tampenii ma cheama? Eu nu cred ca voi rezista o saptamana doar cu ciorbe,fructe de mare si salate! Doamne, chiar sper sa nu am aceasta boala!
Funda cel mai bun raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
29 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu cred ca-i cazul sa fii stresat pentru ca, cortizolul ridica nivelul glicemiei!
in plus, cu 1 floare nu se face primavara!
Adica, daca ai mancat sanatos pentru 1 saptamana, nu inseamna ca te poti intoarce la mancarea nesanatoasa, ca nu te insanatosesti daca continui sa mananci toate porcariile care le mancai inainte.
Cipsurile de exemplu nu sunt bune pentru nimeni. daca se intampla odata pe an sa gusti, atat este mai mult decar de ajuns.
Cipsurile ar trebui scoase de pe piata, la cat sunt de rele, mai ales ca nu sunt cartofi normali, ci pudra de cartofi cu amidon si alte chimicale.Cat despre sucurui ce sa-ti spun, continand kilograme de zahar in ele si chimicale pentru gust si culoare.

| Sn4k3 a răspuns:

Ce rost are sa fii stresat? Nu te ajuta cu nimic, nu poti face nimic daca ai, asa ca aia e ''Don't worry, be happy''.

| Clorox a răspuns:

Si daca ai ce? Cui ii pasa? Exista persoane care au aceasta boala si se descurca destul de bine... Iti schimbi programul alimentar si faci niste sacrificii... Bu-hu-hu, mare scofala.
Te descurci tu...

| DeCeMaiContează explică (pentru Clorox):

Imi pasa mie! Mai ales ca am doar 16 ani si vreau sa nu am probleme grave de sanatate...nu vreau sa ajung sa-mi fac injectii cu insulina zilnic!

| sir sanjei a răspuns (pentru DeCeMaiContează):

Pana la insulina e cale lunga.
Dar nu mai bine astepti parerea unui medic. Ca la dat cu parerea suntem cu totii campioni nationali!

| Clorox a răspuns (pentru DeCeMaiContează):

Daca e nevoie iti faci, o sa te obisnuiesti mai, stai linistit. Toti aveam cate o boala care ne distruge viata...

| Pool77 a răspuns (pentru DeCeMaiContează):

Daca pentru tine diabetul este o problema grava de sanatate, atunci inca traiesti in basme.

| DeCeMaiContează explică (pentru Pool77):

Cum adica?

| DeCeMaiContează explică (pentru DeCeMaiContează):

Sincer pentru mine cam este

| Pool77 a răspuns (pentru DeCeMaiContează):

Pe langa bolile chiar grave, diabetul este o joaca.
Crede-ma, poti trai cu boala asta mult si bine.

| mermaid01 a răspuns (pentru Pool77):

Da-mi niste exemple de boli chiar grave.

| minrest a răspuns (pentru mermaid01):

Nu pune la inima. Banuiesc ca e enervant sa fi suspect de diabet si sa ti se spuna ca e o problema usoara. Mai ales sa ti se spuna cu atata aplomb. Gandeste-te ca sunt niste copii, care habar n-au de nimic si nu simt nici cea mai mica responsabilitate pentru ce zic. Sanatate.

| mermaid01 a răspuns (pentru minrest):

Multumesc,dar nu eu suspectam ca am diabet ci Vladius.happy

| minrest a răspuns (pentru mermaid01):

Ce enervant trebuie sa fie pentru Vladius. Atunci. Bine plasata intrebarea ta despre bolile cu adevarat grave.

| Pool77 a răspuns (pentru mermaid01):

Cancer, Imunodeficienta, Orice problema la ochi, amputarea unui organ ex mana, picior etc.
Sida, Leuchemie, Bronshiectazii etc etc.

| mermaid01 a răspuns (pentru Pool77):

Si cu cancerul se poate trai mult si bine. Exista atatea tipuri de cancer,si sunt oameni care nici macar nu stiu ca au cancer si tot isi duc zilele. Vreau sa te intreb cum de poti compara niste boli. De unde stii tu cum poate duce cineva diabetul sau oricare din bolile de mai sus? Nu cred ca e corect sa stabilim noi gradul de dificultate al unei boli daca n-am trait-o.N-am nicio tangenta cu medicina,iar informatiile din domeniul asta le obtin de pe net sau din carti atunci cand am eu sau cineva din jurul meu vreo problema.Tu ai vreo pregatire medicala? Poti sa ne explici cum sta treaba cu fiecare boala de mai sus? Apropo:amputarea unui organ e o boala? Adica, corpul isi amputeaza singur o mana, un picior, sau e de fapt o consecinta a unei boli, si trebuiesc amputate ca sa nu raspandeasca o infectie? Din cate stiu eu si leucemia e un cancer.

| Pool77 a răspuns (pentru mermaid01):

Stai asa, nu inteleg.
Incerci sa gasesti ceva de ce te poti lega? Sau cauti o greseala, orice, doar sa ma corectezi?
Amputarea se poate intampla in urma unui accident, sau unei boli.
Inteleg ca nu-ti convine ceva, dar totusi judeca si tu.
Tata are glicemie, traieste foarte bine, consuma bauturi dulci, mancare grasa etc, nu face nimic deosebit chiar daca are glicemie.
Da, leucemie e un cancer, tu ai zis ca exista multe tipuri de cancer, uite si asta e un tip de cancer.
Hai sa fim seriosi, mai bine am glicemie decat cancer, imunodeficienta sau orice alte probleme de vedere.
Ti-am mai zis, judeca si tu un pic.

| DeCeMaiContează explică (pentru mermaid01):

Azi mi-au venit analizele si nu am nimic love struck Ba chiar mi-a iesit glicemia 66.1 si tata a citit in buletinul de analize ca am un fel de anemie, dar macar nu-i diabet si nici cancer love struck Sunt asa fericit happy love struck Multumesc mult pentru ajutor! love struck

| mermaid01 a răspuns (pentru DeCeMaiContează):

Ma bucur mult!happy

| DeCeMaiContează explică:

Va multumesc mult pentru ajutor! Azi am aflat analizele si nu am diabet! love struck

| mermaid01 a răspuns:

De ce crezi ca ai avea diabet?

| DeCeMaiContează explică (pentru mermaid01):

Pana acum doua saptamani mancam anormal de nesanatos:pizza,chips-uri, sucuri, lasagna, dulciuri si foarte rar beam apa, dar mancam multe banane si mere si din cand in cand imi mai faceam si un fresh de portocale.

| mermaid01 a răspuns (pentru DeCeMaiContează):

Daca esti gras nu inseamna ca ai diabet. Diabetul e atunci cand pancreasul produce o insulina ce nu mai e agreata de celule sau nu mai produce deloc, si astfel nu mai are cine sa deplaseze glucoza din sange.Glucoza e chestia aia care da energie organismului.Ce simptome ai? Ti-e ciudat de sete? Adica, bei multa apa fara sa te fortezi? Te simtin obosit? Ai spus ca ai 16 ani.Eu cred ca s-ar putea sa ai pre-diabet.Adica nivelul de zahar din sange este mai mere decat cel normal, insa mai mic decat cel ce indica diabet.Nu te repezi la chestii drastice.Incepe usor-usor sa-ti schimbi stilul de viata.

| DeCeMaiContează explică (pentru mermaid01):

Nu am niciun simptom. Apropo:ce reprezinta pre-diabetul? Scuze ca te intreb, dar nu prea ma pricep la chestii din-astea laughing

| DeCeMaiContează explică (pentru DeCeMaiContează):

Aaa gata, am vazut acum ce inseamna.Multumesc pentru raspuns! happy

| mermaid01 a răspuns (pentru DeCeMaiContează):

Pre-diabetul e atunci cand nivelul de zahar din sange este mai mare decat cel al unui om sanatos, insa mai mic decat cel al unui om bolnav de diabet.Deci esti predispus la diabet, infarct, accidente vasculare cerebrale, etc. S-ar putea sa n-ai nici pre-diabet. Daca esti gras nu inseamna ca ai diabet sau pre-diabet, ti-am mai zis.Cate kg ai? Ai burta umflata, balonata? Ai incercat vreodata sa nu mananci o zi intreaga? Daca da, burta ta arata la fel? Eu nu cred ca ai diabet sau pre-diabet.Iar daca n-ai, si sper sa fie asa, atunci te sfatuiesc sa iei foarte in serios decizia de a-ti schimba stilul de viata.

| DeCeMaiContează explică (pentru mermaid01):

Am 1,75 si 71 kg, iar la burta nu am probleme.

| mermaid01 a răspuns (pentru DeCeMaiContează):

Atunci nu cred ca trebuie sa-ti faci griji, pentru diabet.Insa daca ai s-o tii tot asa, in excese si socuri pentru organism, atunci chiar ca te duci dracu.Mananca moderat, mergi mai mult pe jos si bea macar 8 pahare de apa pe zi.

| amy778 a răspuns:

N ai