| Kent990 a întrebat:

Bună ziua am o întrebare, am făcut sex cu prietena protejat si de câteva ori neprotejat în aceiași seara. Eu nu mi-am dat deloc drumul în ea, dar țin sa menționez ca înainte am făcut-o dar nu în ea. Exista riscul ca atunci când am facut-o neprotejat sa fi avut vreo scăpare pe care sa nu o fi simțit sau vreo scurgere? sau sa rămână însărcinata

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GoldenZenith a răspuns:

Buna! Chestia asta este foarte delicata. Exista, ca la orice femeie, perioada de fertilitate si perioada in care nu este fertila. Daca ati facut sex intr-una din zilele in care ea nu era fertila, hai sa zicem ca e ok. Ea trebuie sa se documenteze si sa aiba grija.

Inainte de ejacularea propriu-zisa a barbatilor, exista un lichid pre-ejaculator care nu contine atat de multi spermatozoizi, dar se poate ca totusi femeia/fata sa ramana insarcinata din cauza lui.

Utilizati mai multe metode de contraceptie (prezervativ, metoda calendarului etc) pentru a fi siguri.

| Kent990 explică (pentru GoldenZenith):

Cum este aceea metoda calendarului? Și Cum îmi dau seama când rate perioada fertila? Ea de exemplu mi-am zis ca de obicei are ciclul în ziua de 18 in fiecare luna.

| GoldenZenith a răspuns (pentru Kent990):

Ii vine la data fixa? Doar pe 18? Inseamna ca ia anticonceptionale. Te asigur de asta happy

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Tine si de noroc sa stii. laughing Am prietene care o fac neprotejat de ani si n-au ramas. Dar nu incurajez, adica mai bine dormi fara griji noaptea. Acum e alegerea fiecaruia.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, exista, deoarece intotdeauna ramane sperma neeliminata pe "teava" care se scurge in vagin, imediat cum s eincepe o noua partida de sex. Singura conditie ca ea sa ramana insarcinata imediat, este ca ea sa fie in perioada fertila.

| Mihaelablabla a răspuns:

Bineînțeles că există șanse dacă ea nu ia anticoncepționale.