| SalvatoreLeon a întrebat:

am o intrebare, daca am carnea la congelat si o pun sa se dezghete dupa ce o prepar isi pierde din proteine? Sau carnea trebuie luata direct din magazin si pregatita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| FemeiaPisică a răspuns:

Orice aliment dacă este gătit își pierde din proprietăți. Congelarea nu afectează cu nimic proprietățile produsului. Dacă iei carne gătită din magazin este aceeași chestie cu gătitul acasă.
Pe tine te știu că făceai sala și acum vrei să slăbești tot ce ai adunat până acum pentru că ai urmărit să crești în volum și te-ai răzgândit? Sunt curioasă, ce probleme de sănătate ai acum?

| SalvatoreLeon explică (pentru FemeiaPisică):

De fapt am slabit 45 de kg insa am pierdut mult din masa musculara dar si din grasime. Acum incerc sa pun masa musculara de calitate fara grasime, si incerc sa consum cat mai multe proteine si cat mai putine grasimi / carbohidrati. Consum doar carbohidrati complecsi in general din legume. Momentan nu am probleme de sanatate. Maine ma duc sa fac analize ca sa fiu sigur. Multumesc pentru raspuns :*

3 răspunsuri:
| Satango a răspuns:

Bună!
Congelarea este o metodă bună de păstrare a cărnii. Ea oprește proliferarea microorganismelor și încetinește activitatea enzimelor proteolitice, hidrolitice si lipolitice, iar procesele oxidative sunt în general încetinite. Toate caracteristicile cărnii proaspete pe care le-am menționat anterior sunt influențate, unele favorabil, iar altele sunt menținute practic ca în stare inițială și în carnea congelată.
Legat de proteine, da, are loc denaturarea și insolubilizarea proteinelor.
Nu e o mare diferență între carnea proaspătă și cea congelată, însă cea proaspătă este o alternativă mai bună.

| alinadianaaa a răspuns:

Prin congelare carnea isi mai pierde din valoarea nutritiva, dar este buna sa o consumi.