| anonim_4396 a întrebat:

am o intrebare sper ca puteti sa ma ajutati...am citit pe internet despre boala sida, dar nu gasesc daca se poate lua usor, ma puteti ajuta cu niste raspunsuri detaliate? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

HIV ( Human Immunodeficiency Virus ), respectiv virusul imunodeficientei umane, face parte din clasa retrovirusurilor, familia Lentivirinae. El determina, in timp, deteriorarea grava a imunitatii persoanelor pe care le infecteaza. Acest virus a fost descoperit in anul 1983 in Franta de catre doctorul Luc Montagnier de la Institutul Pasteur. Descoperirea acestuia a fost confirmata un an mai tarziu in America de catre doctorul Robert Gallo de la Institutul de Cancer din Bethesda.
http://referat.clopotel.ro/Totul_despre_SIDA-5780.html

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
SIDA şi virusul care cauzează această boală HIV, pot fi transmise pe cale sexuală, sau prin injectare cu un ac nesteril!
Poate afecta atât bărbaţii cât şi femeile.Este o afecţiune foarte gravă care declanşează scăderea imunităţii organismului.
Concret, persoana bolnavă de SIDA, se poate îmbolnăvi şi muri din cauza unei boli pe care în mod normal organismul ar putea s-o combată.
Nu există simptome clare!
Singura modalitate de a afla dacă cineva are SIDA sau este infectat cu HIV, este testul HIV.
Deoarece aceste două boli se transmit pe cale sexuală, te sfătuiesc ca întotdeauna să foloseşti un prezervativ în timpul actului sexual.
Prezervativele sunt cea mai bună metodă pentru a te proteja împotriva bolilor cu transmitere sexuală(BTS) şi de asemenea cea mai bună metodă contraceptivă.
Te pup!