| Carlsson_Mirune_2000 a întrebat:

Am o mare problema. Am avut acum 6 zile un act sexual cu prezervativ dar cand am ajuns acasa am observat un miros tare de sperma lui sau probabil urina in zona vaginala. As dori sa mi spuneti urgent ce sa fac ...nu vreau un copil am 19 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Deci, daca ai avut sex in ziua cand trebuia sa-ti vina menstra, inseamna ca nu aveai cum ramane insarcinata sub nici o forma, nemaifiind demult in perioada fertila.
dar daca ai mai avut sex luna asta, acum 2-3 saptamani si nu ati folosit prezervativ, pus tot timpul, atunci exista si sanse sa ramai insarcinata.
In orice caz, un test corect de sarcina il faci DUPA 5 saptamani de la ultima menstra. Orice test facut inainte de aceasta perioada, va arata negativ si va fi incorect.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu faci nimic, te speli la exterior si atat!
Daca ati folosit prezervativ, inseamna ca ai fost protejata!
Tu erai in perioada fertila?
Oricum nu mai conteaza, pentru ca, nu mai poti face nimic dupa 6 zile.

| Carlsson_Mirune_2000 explică (pentru Violleta2022):

Am facut asta fix in ziua cand trebuia sa mi apara menstruatia care intarzie de obicei si vad ca nu mai vine deloc acum

| Violleta2022 a răspuns (pentru Carlsson_Mirune_2000):

Deci, daca ai avut sex in ziua cand trebuia sa-ti vina menstra, inseamna ca nu aveai cum ramane insarcinata sub nici o forma, nemaifiind demult in perioada fertila.
dar daca ai mai avut sex luna asta, acum 2-3 saptamani si nu ati folosit prezervativ, pus tot timpul, atunci exista si sanse sa ramai insarcinata.
In orice caz, un test corect de sarcina il faci DUPA 5 saptamani de la ultima menstra. Orice test facut inainte de aceasta perioada, va arata negativ si va fi incorect.

| Mihai_Panda_2000 a răspuns:

Daca spui ca ati folosit prezervativ, stai calma, nu esti gravida
Doar trebuie sa te speli la exterior si cam atat
Si nu mai poti face nimic dupa 6 zile
Oricum, gravida nu esti 100% deci nu-ti fie teama ca o sa ai un copil