| anonim1 a întrebat:

Bună ziua! Am o problema care nu ma lasă să mă linistesc în legătură cu inima.Am consultat 3 cardiologi,diagnostic:Sindrom hipekinetic,cord hiperkinetic, la ekg brd minor, ei nu mi-au dat nici un tratament.M-au trimis la psihiatrie,am anxietate și depresie, iau cipralex, alprazolam, stres calm vitamina d și magneziu. Tensiunea ii un pic oscilanta dar maxim 150 cu 90, în general ii 125 cu 75.Ma îngrijorează ca pulsul în repaus ii 55-60 ziua, iar noaptea ii 48-55.Din ce cauza el fluctuează foarte tare? Exemplu, stau în pat am pulsul 55, merg pana la baie și urca la 75, încă un exemplu, am urcat 9 etaje fără nici o oprire, când am fost sus aveam pulsul 120, am luat loc pe scaun și în 2 minute o scăzut la 60.Nu îmi place pentru ca tot oscileaza, a mai avut careva problema asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Absolut normal!
Cand esti in repaus, doarcat respiri este suficient 50 de batai
cand te misti urca la 70-75, ca misti ditami corpul cu tot cu oase, muschi si organe si cu cat accelerezi miscare, urca cu usurinta l a120

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mai omule, pulsul este NORMAL sa fluctueze in acest fel, fiindca faci miscare, si este perfect nromal aa cum urca si coboara.
Totul este in capusorul tau, fiindc este obligatoriu sa osiciileze ca atunic cand nu mai oscileaza inseaman ca esti mort.

| anonim1 explică (pentru Violleta2022):

Dar ziua 55-60 în repaus nu ii puțin? și dacă te ridici și mergi 5 metri sa creasca asa mult, adică la 75

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim1):

Absolut normal!
Cand esti in repaus, doarcat respiri este suficient 50 de batai
cand te misti urca la 70-75, ca misti ditami corpul cu tot cu oase, muschi si organe si cu cat accelerezi miscare, urca cu usurinta l a120

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai fost la 3 cardiologi si inca cauti sfaturi medicale pe un forum unde media de varsta e 14-15 ani?

Cat despre puls si cum fluctueaza el... te-ai interesat macar care e rolul inimii, cum functionaza si ce inseamna pulsul?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu îți place pentru că nu ai habar cum funcționează pulsul. La efort pulsul crește în repaus pulsul scade.

| Freya1 a răspuns:

Trebuie sa fi conștient ca e foarte posibil ca problema ta sa fie ipohondira sau da, anxietatea și atacurile de panica și atunci e normal sa ai stările respective.
Dacă atâția medici ti-au spus ca ești ok, nu înrăutățit situația sa îți creezi tu probleme unde nu sunt.
Mergi la psihiatru și vorbește acolo, te va sfatui de bine.

| J0B0MAT a răspuns:

Când faci efort e normal să crească pulsul, iar în repaus să scadă. Dacă ai pulsul ridicat mai mereu, atunci e o problemă și trebuie mers să îți dea tratament pentru el.
Încearcă să urci mai încet, nu te grăbi când faci efort, calmează-te.Probabil ești și puțin mai repezit, tensionat din ce spui și de aia și pulsul crește imediat. Calmează-te și fă lucrurile mai încet.
Exercițiile de respirație ajută. Un exemplu ar fi să inspiri patru secunde și expiri 8 secunde. Până vezi că scade pulsul.
Mediația iarăși ajută.

| johnnny123 a răspuns:

Au făcut foarte bine cardiologii că te-au trimis la psihiatrie.