| anonim_4396 a întrebat:

Stiti gutierele acelea pentru box? Un fel de aparate dentare pe care le poarta "luptatorii" in meciurile de box.Ei bine acestea se pot purta si pentru indreptarea maxilarelor.Eu port aceasta gutiera,problema este ca eu am si polipi si nu respir tocmai bine, ins apot cat de cat.Doamna doctor mi-a spus sa-l port ziua cat pot de mult si sa-l port cand dorm, asa fel in cat sa fie cel putin 10 ore pe zi.(cand port gutiera trebuie sa tin gura inchisa). Insa imi e frica sa o port cand dorm pentru ca tin gura inchisa,iar eu dorm in mod normal cu gura deschisa, respir pe ea.Credeti ca sunt sanse sa ma inec cu saliva (salivez rau din cauza gutierei) sau sa ma sufoc? (gutiera imi tine gura inchisa fortat nu se da chiar asa usor jos).I-am spus asta doctorului si a spus ca trebuie sa o port cat pot si noaptea...Dar totusi imi e frica. puppy dog eyes Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CeVaDeGeNu a răspuns:

Nu se pot purt fac judo de multi ani sunt familiarizat cu ele iti recomand un aparat dentar

| nimeniooda a răspuns (pentru CeVaDeGeNu):

Nu eu am ales gutiera, doctorul ortodont mi-a spus sa o port.

| CeVaDeGeNu a răspuns:

Pai doctorul nu stie ce vorbeste zii sa se lase de meserie fiindca nu sunt recomandate m-ai ales daca ai polipi!

| nimeniooda a răspuns (pentru CeVaDeGeNu):

Gutierele se poarta si pentru cei care au maxilarele deformate, in cazu meu eu am maxilarul de jos prea putin dezvoltat, problema e ca nu pot sa port apartul noaptea din cauza polipilor.Insa sa stii ca ele se poarta si pentru lucrurile aceste, mai ales pentru bruxism, dar asta e partea a doua.Sunt sigura ca se poarta si pentru maxilar.Intrebarea era daca sunt sanse sa ma inec sau sa ma sufoc purtand gutiera noaptea, in timpul somnului...

| CeVaDeGeNu a răspuns:

Nu sunt sanse sa incerci doctorul ar trebui sa stie ca ai polipi si sa nu-ti deie sper ca te-am ajutat Fundabig grin