| stefanpaul1984 a întrebat:

Am o problema de ani de zile.
La cateva saptamani distanta ma ia o durere in partea dreapta sub coaste.
Ma ia pe dupa amiaza si imi trece dupa cateva ore de somn( adorm foarte greu).
Ati mai auzit de asa ceva? Trebuie sa renunt la ceva ce nu imi prieste?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Da, trebuie să renunți la nepăsare. Să fii mai hotărât!winking
Du-te la medic. Află cauza și tratează, o dată pentru totdeauna, problema. Să știi că o boală care a devenit deja cronică se vindecă mult mai greu (sau deloc). Iar durerea continuă nu e semn bun. E un avertisment că ceva nu e in regulă. in organismul tău. Chinui de ani de zile, cum zici, și poate că un medic te-ar fi scăpat de dureri și neliniști in câteva minute, ore...
Poate fi vorba de orice, fiindcă, adeseori, de la un organ bolnav, durerile pot radia spre alte zone din apropierea acestuia, incât omul devine confuz si nu mai știe exact ce il doare.
In urma unei simple ecografii (care durează aprox. 20 min), medicul generalist poate descoperi cauza prin examinarea tuturor organelor din abdomen (colecist, pietre la rinichi, ficat, pancreas, colon etc). Pe suprafața abdomenului (posibil si a rinichilor) se va aplica un strat de gel și cu un aparat ("traducător", parcă îi spune, pe care il va manevra pe suprafața pielii), va vedea la un computer/ecran tot ce e bolnav in interiorul tău.Tu nu trebuie sa faci altceva, decât să stai intins pe pat, cu fața in sus, si sa astepti diagnosticul, in urma consultului ecografic. Dacă ți se cere să schimbi poziția, intr-un anume fel, o schimbi.
Și vei primi tratament. happy

Până atunci, dacă te mai doare, in timp ce stai in pat, acoperit cu o plapumă, ține o sticlă cu apă caldă/fierbinte la rinichi, iar după cateva minute pune-o pe abdomen. Dar sa inchizi bine dopul sticlei!winking

| stefanpaul1984 explică (pentru floresdemayo):

Buna ziua si Multumesc pentru cuvintele dumneavoastra.
Am fost la acest aparat. Banuiesc doctori ca ar fi bila lenesa. Si ar trebui sa mai merg dupa un an sa vada din nou. Dar zic ca ar mai fi ceva acolo si ar trebui sa observe dupa un an daca sa marit sau micsorat. Eu Nu stiu ce si doctori nu au vrut sa se pronunte.
A trecut un an si astept sa ma trimita din Nou.
Imi mai puteti zice ceva dupa ce zic eu aici?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu te lua dupa "medici" online ca Gaard_Soren_1973! Ia un parinte de mana si mergi urgent la medicul de familie! Poti avea o apendicita acuta cu peritonita si apoi septicemie si mori. Poate fi orice. Mai bine mergi la medic! Aici nu-ti poate da sfaturi bune, nimeni in afara de a merge la medic, urgent.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sub coaste este un rinichi. Să te duci la medic.

Răspuns utilizator avertizat
| stefanpaul1984 explică:

Buna ziua si Multumesc pentru cuvintele dumneavoastra.
Am fost la acest aparat. Banuiesc doctori ca ar fi bila lenesa. Si ar trebui sa mai merg dupa un an sa vada din nou. Dar zic ca ar mai fi ceva acolo si ar trebui sa observe dupa un an daca sa marit sau micsorat. Eu Nu stiu ce si doctori nu au vrut sa se pronunte.
A trecut un an si astept sa ma trimita din Nou.
Imi mai puteti zice ceva dupa ce zic eu aici?
Multumesc