| Aanonnim a întrebat:

Am o problema...De ceva timp aveam mancarime insotita de usturime atunci cand urinam si inca 1-2 minute dupa. Însă de două zile am observat ca labiile mici sunt crestate pe interior si ma ustura foarte tare, ma mănâncă. Efectiv insuportabil. Urinez des si putin cantitativ. Am fost la medicul de familie si mi-a prescris două medicamente:metronidazol si amoksiklav. Le-am luat de nici 24 de ore și tot ma ustura adica nu imi ameliorează starea pe moment deloc. Ce sa fac? Am inteles ca voia sa imi prescrie niste ovule, de la acele ovule imi poate ameliora usturimea si mancarimea permanenta? Precizez ca de cand am facut sex cu prezervativ de atunci am usturimi mai mari, posibil sa-mi fi cauzat prezervativul acele crestaturi?
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| AliKAlis a răspuns:

Eu zic sa te duci la un ginecolog. S-ar putea sa ai o infecție urinară provenința de la un stafilococ și asta provoacă usturime plus inflamație locală a pielii. Daca este stafilococ trebuie un anumit tip de antibiotic pentru că nu cedează la toate. In general starea se ameliorează după 3 zile de tratament cu antibiotice nu imediat, dar pentru sănătate și liniștea ta du-te le un ginecolog chiar și la clinica din spitalul cel mai apropiat. Doar un doctor specialist poate să îți recomande ori o anumită analiza ori direct tratament. Nu trebuie sa te sperii pentru că mai mult că sigur e o infecție. Cat despre prezervativ mai degrabă ai probleme pentru că nu l-ai folosit tot timpul nu pentru că l-ai folosit, ai grija bărbații sunt purtători de multi viruși la care ei sunt imuni dar pe noi ne afectează.

| Aanonnim explică (pentru AliKAlis):

Multumesc mult! Dacă nu îmi trece pana luni merg la doctorul de familie si cer trimitere la ginecolog. Cu tratament corespunzător o sa-mi treaca nu-i asa? Sunt foarte speriată!

| AliKAlis a răspuns (pentru Aanonnim):

Nu se întâmplă nimic draga mea, du-te la doctor și se tratează, dar ai grija daca doctorul spune că a fost transmisă trimiteți partenerul la tratament și dacă e necesar, adică dacă aveți o relație stabilă de mai multa vreme intreaba-l cum a căpătat virusul pentru că se i-a doar prin transmitere sexuala. In timpul tratamentului tau și al lui opriți contactele sexuale. Totul va fi bine.

| Aanonnim explică (pentru AliKAlis):

Multumesc mult! ????

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi de urgenta la un ginecolog!
Cea ce ai tu, pare a fii o boala cu transmitere sexuala.
Evident ca prezervativul a inrautatit situatia, odata ce erai deja afectata si iritata la interior.

| GoldenZenith a răspuns:

Buna!
La un moment dat, toate fetele ne confruntăm cu probleme de genul.
Eu am folosit ceaiul de pelin pentru igiena și apoi am folosit pudra de talc sau pudra mentolata. Recomand mai degrabă pudra mentolata. Te speli frumos cu ceai de pelin, tamponezi ușor zona cu un prosop și apoi te dai cu pudra mentolata. O sa te simți mult mai bine și se reduc mâncărimile semnificativ.
Ca ovule, poți cere la farmacie Cervugid. Conțin metronidazol, că tot ziceai că ți a prescris asta medicul.
Încearcă ce ți am zis eu. Sper sa ai rezultate bune!

| Stropdeploaie a răspuns:

E posibil sa ai o boala venerica!