| AndreiIonut2000000 a întrebat:

Buna ziua!

Am o problema de mai demult.
Cand sunt la masa cu ai mei, nu suport niciun sunet precum mestecat, ronțăit etc. În afara mesei, problema vine din modul unora de a respira. Ma scoate din minti, e un stres.
Am aflat de pe net ca am misofonie si ca pot dezvolta alte boli mai grave.

Ce vă intreb eu pe voi este: sa-i spun tatălui, fiindca cu el se intampla mai des treaba asta, sa încerce sa controleze sunetele pe care le scoate? Sau cum aș putea scapa de treaba asta?

Nu as vrea sa merg la doctor pentru treaba asta. Vă mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MaryMaria333 a răspuns:

Aici ai dreptate! Nici sa pleoscaie ca porcii, sa mance omeneste. Dar la adulti, ii cam greu sa se dezvete daca mai multa vreme la rand a practicat sportul asta. Doar in timp. Uite, de exemplu si taica'miu cand mananca supa sorbeste de se aude pana la vecina si cam asta cred ca ar fi motivul pentru care in cea mai mare parte mananca singur. Asa ii el pana moare. Mananca in camera ta unde e liniste, lasa'i pe ei.

10 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Nu ai putea sa pui o muzica linistitoare dd fundal?

| Alverto a răspuns:

Se pare că și eu am misofonie : )
Dar într-un stagiu mic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uita-te la ASMR pe Youtube, doar asa ca sa spargi tastatura degeaba nu ca ar ajuta. Nici psihoterapeutul nu se stie daca ajuta, eu pateam ce zici tu cand nu dormeam suficient... Asa ca lasa tu "coolness"-ul si dormi cat trebuie, nu 2 ore pe noapte. Macar eu aveam stomacu' dat naiba in saptamana aia si riscam sa ma c@c pe mine, dar tu n-ai nici-o scuza sa nu dormi suficient!

| AndreiIonut2000000 explică (pentru anonim_4396):

De dormit dorm 8 ore pe noapte, da' probabil se datoreaza faptului ca ma culc cam la 1 noaptea.

| AndreiIonut2000000 explică (pentru anonim_4396):

Și o altă fază ar fi că mă enervează sunetele astea doar la taica-miu.
Am mai incercat si cu alte persoane sa vad daca reactionez la fel, dar nu.

| zăGhost a răspuns:

Salut, problema ta se poate remedia cu ajutorul unui psihoterapeut. Te incurajez sa cauti unul cognitiv-comportamental. Bafta!

| MaryMaria333 a răspuns:

Suntele alea de la respiratie sau mestecat gandeste'te ca sunt ABSOLUT NORMALE! Cu parintii: mai intai explica'le frumos treaba asta cum crezi ca ai misofonie, vezi ce spun.
Si mananca singur, in camera ta.

| AndreiIonut2000000 explică (pentru MaryMaria333):

Da, evident ca sunt normale, dar cred ca pot fi totusi controlate cat de cat.

| AndreiIonut2000000 explică (pentru MaryMaria333):

Ei totusi vor sa mancam impreuna, am incercat sa-i explic toata treaba cu misofonia, dar se pare ca nu vrea sa se schimbesad s-a enervat desi i-am zis frumos:,, nici de mancat nu pot sa mananc cum vreau eu?" ce se intampla si ce ma deranjeaza. oricum, multumesc mult pentru raspunsuri!

| MaryMaria333 a răspuns (pentru AndreiIonut2000000):

Ori ai mai putea sa stai cu ei la masa dar: 1 mananci repede( rezisti un 10 min pana ii gata tot)
2 poti sa iti pui casti in urechi sa nu auzi
3 sa bagi o vrajeala ca nu poti manca cu ei( gen urmaresc un film in camera si nu pot sa vin)

Siii... N'ai de ce. Sper ca te'am ajutat cumva happy

| MaryMaria333 a răspuns (pentru AndreiIonut2000000):

Aici ai dreptate! Nici sa pleoscaie ca porcii, sa mance omeneste. Dar la adulti, ii cam greu sa se dezvete daca mai multa vreme la rand a practicat sportul asta. Doar in timp. Uite, de exemplu si taica'miu cand mananca supa sorbeste de se aude pana la vecina si cam asta cred ca ar fi motivul pentru care in cea mai mare parte mananca singur. Asa ii el pana moare. Mananca in camera ta unde e liniste, lasa'i pe ei.