| Rux a întrebat:

Buna ziua!
Am o problema destul de grava si urgenta. Mi-a intarziat menstruatia cu aproximativ 4 zile, in conditiile in care am facut sex neprotejat la 5 zile dupa menstruatie. Nu am exclus inca posibilitatea unei sarcini deoarece prefer sa astept pana in a 8-a sau a 9-a zi de intarziere, ca sa fiu sigura ca testul va iesi corect (nu ma va ajuta cu nimic un fals negativ).
Problema este ca luna aceasta am avut o raceala severa care inca persista (urinari dese cu dureri si usturimi), pentru care m-am tratat dupa cum a zis medicul.
Intotdeauna inainte de menstruatie am stari de agitatie, nervi si neliniste, ma dor sanii, abdomenul (simptome care incep cam cu o saptamana inainte sa imi vina), pe care le-am avut si luna aceasta insa am inceput sa ma indoiesc de cauza lor, deoarece au incetat cam tot in aceeasi zi in care ar fi trebuit sa inceapa menstruatia. (starile de depresie si durerile abdominale persista)

Problema este ca de cateva zile nu am deloc pofta de mancare, sunt foarte emotiva mai ales din cauza ca nu imi doresc o sarcina in acest moment (nu am posibilitatea de a creste un copil si nici de a face avort, din mai multe motive, in principal materiale). Anul trecut exact in aceeasi perioada (martie-aprilie) am ramas insarcinata si am apelat la metoda avortului, insa am avut nevoie de 6 luni de recuperare psihica pentru ca m-a distrus emotional. Am inceput sa iau anticonceptionale dar m-am simtit foarte rau de la ele asa ca am intrerupt si am trecut pe metoda principala, a prezervativului, insa renunt la el 2-3 zile dupa menstruatie pentru ca stiu ca riscurile sunt scazute.
Imi poate spune cineva o parere? Testul de sarcina urmeaza sa il fac, insa as vrea sa ma pregatesc psihic dinainte. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici noi nu am exclus posibilitatea unei sarcini, ba dimpotriva. Si oricum nu o poti exclude atat de curand...

Poate ar trebui sa recurgi la cea mai indicata metoda contraceptiva si anume un tip care e destul de responsabil incat sa nu te lase insarcinata. Nu ai nevoie nici macar de prezervativ, doar de un baiat cu capul pe umeri.

E amuzant cum vorbesti despre problemele psihice pe care le-ai avut dupa avort dar in continuare alegi sa faci aceleasi lucruri care te-au adus in acel punct, prima data. Iar acum vrei sfaturi si compasiune? Iti voi oferi un sfat, totusi. Baga-ti mintile in cap, viziteaza un medic ginecolog care iti va prescrie alte anticonceptionale si educa-l pe prietenul tau. Chiar daca scapi acum, data viitoare tot se va intampla.

| Rux explică (pentru anonim_4396):

Eu zic ca iti cam bagi nasul unde nu-ti fierbe oala. esti in plus, prietene, pe aici. daca aveai creier si ochi sa citesti ai fi inteles ca da, am luat anticonceptionale aproape un an dar imi fac foarte rau. era sa mor din cauza unui cheag de sange care mi s-a format din cauza lor, si le luam pe cele mai slabe existente pe piata. pentru chestia asta primesti report, pentru ca nu raspunzi in niciun fel la intrebare si mai esti si arogant. foloesc masculinul pentru ca daca esti femeie mi-e mila de tine cu mentalitatea asta. happy

| Rux explică (pentru anonim_4396):

Si singurul "tip responsabil" pe care l-as vedea potrivit descrierii tale este un eunuc. oricum, ce vrei sa spui ca vina mea nu e? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rux):

Daca nu as fi avut ochi, nu ti-as fi putut raspunde. Daca nu as fi avut creier, am fi vorbit ca de la egal la egal.

Nu ai mentionat nicaieri ca ai luat anticonceptionale aproape un an ai spus doar ca ai luat. Nu aveam de unde sa deduc perioada. De asemenea, nu aveam de unde sa stiu de care ai luat, chiar daca am si creier si ochi. Eu stiam ca se prescriu dupa tipul pacientei si nu dupa putere, totusi nu ai de ce sa te oparesti, tu ai omis sa oferi informatiile necesare.

Spui ca nu raspund in nicun fel la intrebare iar asta e imposibil din moment ce deja am raspuns. Dedica mai multa atentie formularii unui enunt. Cat despre sfaturi, ti le-am oferit si pe acelea, nu stiu cum de nu le-ai observat.

Nu prea ma poti raporta pentru ca sunt arogant la fel cum eu nu te pot raporta pentru ca esti limitata si te ataci foarte repede.

Un "tip responsabil" nu ar avea contacte sexuale cu finalizare in vagin, avand in vedere traumele prin care ai trecut. Chiar daca riscul unei sarcini ar fi mic, nu s-ar juca cu sanatatea ta doar pentru atat lucru. Evident ca e si vina ta, doar nu e vina mea ca ai ramas tu insarcinata!

Nu stiu daca traiesti la tara sau ai calatorit prin timp din evul mediu dar in zilele noastre exista vasectomia. Eunucii nu prea pot avea o erectie normala fara ajutor de ordin medical.

| Rux explică (pentru anonim_4396):

Eram ironica, dar deja m-ai dat pe spate cu raspunsul tau.
detaliile respective nu le-am dat pentru ca nu erau legate de intrebarea mea. eu pur si simplu voiam sa stiu cat de posibil/imposibil este sa nu fiu totusi insarcinata, chiar daca mi-a intarziat.
sfaturile pe care mi le-ai dat, din nou, nu erau legate sub nicio forma de intrebare. tu mi-ai dat sfaturi despre contraceptie si sunt lucruri pe care le stiu deja de cand lumea.
acum sincer vorbind, tu nu ai facut niciodata prostii de genul? inteleg ca esti mai in varsta decat mine, am doar 22 de ani, am momente de impulsivitate, mai ales pe plan sexual, pentru ca am un libido sanatos si nu sunt ca majoritatea frustratelor care se plang ca nu le place sexul.
nu inteleg nevoia ta bizara de a ma critica. de asta esti aici?
in fine, iti apreciez sinceritate si dupa ce m-am uitat peste raspunsurile si intrebarile tale mi-am dat seama ca da, probabil ca am reactionat cam din topor, insa m-a deranjat atitudinea ta foarte mult, pentru ca nu vad cu ce esti superior fata de mine, in afara probabil de varsta.
in fine, voi inchide intrebarea, daca vrei sa continuam discutia ma poti contacta in privat.

| Rux explică (pentru Rux):

Si acum sincer, tu ti-ai face vasectomie doar ca sa poti sa *** fara griji? scuza-mi limbajul, insa nu cunosc multi barbati (adevarati) care ar putea face acest pas cu inima impacata.
si DA, stiu ca este reversibila.winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rux):

Nu ma cred cu absolut nimic superior tie. Stiu ca tonul meu pare arogant dar nu e menit sa-mi demonstreze superioritatea (si nici nu ar avea cum, acest mod de exprimare mai mult agaseaza), e pur si simplu modul meu de exprimare. Poate sunt arogant pentru ca nu imi dau silinta sa-l schimb dar, sincer, nu vad nici restul lumii ca s-ar schimba peste noapte doar ca sa-mi fie mie pe plac.

Sfatul meu principal era sa nu mai faceti treaba care te-a adus in aceasta situatie. Puteti face cat sex vreti, cum e normal si sanatos, dar fara treaba respectiva. Acesta era principalul meu sfat, venit cam tarziu, ce-i drept. Dar poate totul va fi bine si poate chiar il vei urma.

Stiu ca nu te pot invata nimic nou dar din greseli e clar ca nu ai invatat, asa ca incerc sa ajut cum pot. Si evident ca te critic, cu ce te-as ajuta daca ti-as voi spune ca totul va fi bine? Te critic pentru ca, uneori, si critica te poate ajuta sa intelegi un lucru.

Am gresit si eu, poate chiar mai mult decat majoritatea. Dar, mi-am platit greselile si apoi am fost criticat. Inca mai sunt si e ok, pentru ca aceste critici imi amintesc constant ce am de facut in viitor.

Nu, nu mi-as face o vasectomie! Si nici nu am sugerat ca prietenul tau ar trebui sa-si faca, din punctul meu de vedere el trebuie sa se abtina de la o singura chestie si problema voastra a disparut (din pacate, e mai mult a ta decat a lui). Vasectomia era ironia mea adusa la ironia ta, nimic mai mult happy

Inteleg ca vrei putin comfort emotional, din moment ce ai postat aici o intrebare de al carei raspuns esti deja destul de sigura, poate de aceea ai si reactionat asa cand s-a intamplat exact opusul. E greseala mea ca nu am incercat sa dau dovada de mai mult tact. Dar, ai facut sex in a cincea zi, adica la limita, si ai urmat un tratament medical. Eu stiu cateva fete care niciodata nu fax sex cu finalizare in luna in care au urmat un tratament, fie el si pentru raceala. Asa ca ar trebui sa te pregatesti emotional... Sper sa nu fie, si poate chiar nu e, dar fii pregatia pentru ce e mai rau. Raceala, in acelasi timp, poate deregla regularitatea CM asa ca inca mai poti spera.

Bafta si ai mai multa grija de tine!