| Amy_9541 a întrebat:

am o problema mai veche..in Septembrie am făcut o infecție urinară iar dictorul mi-a prescris "monura". Un praf, doza unica. Mi a trecut iar la sfârșitul lunii Noiembrie a recidivat și mai rău. Mi era foarte rău. Am tratat o cu mult antibiotic și multe ceaiuri, iar datorită antibioticului am făcut candidă. Credeam eu. Am fost la ginecolog și pentru ca terminasem cu o zi înainte de programare tratamentul, nu a putut sa mi facă analizele pentru ca ar fi ieșit fals negativ și mi-a dat 14 zile de ovule betadine și crema. Și partenerului la fel. Simptomele s au mai diminuat, însă mereu după ce merg la toaleta, simt usturime iar un timpul zilei simt disconfort. Azi am terminat ultimul ovul. Ce credeți ca mi se întâmpla... nu mai pot sa îndur atat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dictorul sau dictatorul, cinelaughing

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la doctor ce tratamente vrei tu pe TPU, un medic trebuie sa vadă ce ai, si mai usor cu sexul ca va dati microbii unul altuia si nu o sa m ai scapati in veci de probleme, abstinență sexuală pină i ti trece candida, ai o infectie urîtă si trebuie antibiotic dur.Ce vârstă ai?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Momentan spala te la vagin numai cu ceaiuri de mușetel calduțe, nu mai folosii gel intim, sau gel de duș, ca esti foarte iritată, disconfortul de care zici, sunt mîncărimi in zona vulvei vaginului? Daca da, renuntă la gelul intim si la gelul de duș, te speli cu ceai, si lenjeria intimă chiloti pijamale le bagi la masină la 60 grade sa omori microbii, sa nu te scarpini ca mai rau faci agravezi situatia, tratamentul medicamentos trebuie sa il luati amîndoi, nu numai tu, merge ti amindoi la medic.

| CuriousStuff a răspuns:

Daca faci infectii urinare repetate probabil ca imunitatea ta e la pamant. Asa ca: Odihna, consuma fructe si legume proaspete si fa miscare fizica zilnic. Pune-ti imunitatea la punct, urmeaza doar treatamentul prescris de medic, fara sa iei alte antibiotice de capul tau iar dupa ca scapi de infectie daca si imunitatea isi revine nu o sa mai recidiveze. Daca totusi recidiveaza e indicat sa faci o serie de analize mai specifice, mai multe boli si chiar unele malformatii pot provoca infectii urinare repetate, de aceea un control medical mai amanuntit este necesar.

Multa sanatate.