| Loredana514638 a întrebat:

Bună.V-as ruga sa imi dati un sfat. Am 17 ani. In urma cu doua saptamani am luat amoxicilina 800 timp de 7 zile pentru o masea cu puroi. Dupa terminarea tratamentului nici nu mi-a trecut puroiul si am și facut o candida..am sunat medicul de familie mi-a prescris difulcan si niste ovule. Mancarimea si simptomele au disparit dar a aparut o durere mare in zona ovarelor. Am lăsat credeam ca imi va trece, urma sa fac o programare la ginecolog nu era disponibil doar dupa cateva zile..nu stiam ce sa fac..am baut multe ceaiuri de merisoare, imi trecea iar venea durerea..credeam ca poate e si din vina menstruatiei ca trebuia sa vină. Tin sa va spun ca mi-a întârziat..probabil si din vina medicamentelor si inainte cu o zi sa imi vina..nu va spun ce durere am avut.O intepatura in tot abdomenul nu puteam sa merg..chiar sa ma imbrac trebuia sa ma pun șezut.O durere inexplicabilă nu am mai pățit asa ceva. Dupa care mi-a venit menstruatia..imi trecuse durerea..era destul de abundentă..deja din a doua zi a inceput sa aiba o culoare visinie dupa care maro si maro spre negru..si de obicei e normal sa se închidă dar inca din a 2 a zi imi pune un semn de intrebare. Dupa ce mi-a trecut am simțit o presiune pe vezica urinară nonstop sa merg la baie. Dadeam urina afara si ma ridicam iar era plină..simteam pe canal o apasatură, un deranj nonstop..am fost sa imi fac analizele de urină din pacate am prins intr-o sâmbătă.A fost prea tarziu asa ca am apelat la medicul de familie.Mi-a prescris antibiotic flucanozol dizolvare in apa 1/zi timp de 2 zile..ma gandesc asa sa iau antibiotice si nici nu stiu ce am..am incercat, am luat aseara si într-adevăr mi-a ameliorat ce am jos dar am greturi, diaree, ameteli uneori..si nu stiu daca sa mai iau a doua..in seara asta. Daca nu o sa iau ma tem sa nu imi treacă si nici nu stiu daca e ok sa iau asa fara o analiza de urină. Va rog dati-mi o parere..sa fie o infectie mare..sa fie altceva. Daca ati mai folosit flucanozol si v-a trecut. daca ati avut aceleasi reacții. daca sa il mai continui..va mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Antibioticul se ia INTOTDEAUNA cu probiotice, tocmai pentru a se evita aparitai candidei!
Candida odata apruta necesita multe luni de tratament sever, ca sa dispara integral.
Nu uita: cand faci tratament pentru acdnida NU ai voie DELOC ZAHAR, pentru ca candida este hranita cu zahar.
Candida nu da diaree sau ameteli, alea sunt simtom de altele. poate fii implicaat si o infectie urinara sau altele.
Mergi la analize medicale si nu mai lua antibiotice fara analize.
Nu uita si de igiena stricta, a organelor genitale.

| Loredana514638 explică (pentru Violleta2022):

Iti mulțumesc din suflet! Nu stiu ce poate fi..am explicat istoria..si inainte durerile alea mari..si in timp ce luam ovulele. Vezica plina care o am mereu dar fara o usturime.din cauza ca nu am ajuns la timp la recoltarea analizelor de urina am apelat la doctorul de familie pentru ca am fost speriată.el mi-a zis sa iau fosfomicina 2 plicuri dar nici nu stia ce fel de bacterie nimic..si dupa primul plic am avut reactii adverse greata diaree..ameteli..al doilea nu l-am mai luat sper sa nu se inmulteasca bacteriile.

| Loredana514638 explică (pentru Loredana514638):

Sau pot sa il i-au acum. Ce sa fac?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Loredana514638):

Din pacate, dupa ce iei o transa de antibiotic, risti ca bacteria sa nu dispara, dar nici sa mai apara curand la analize, de aceea este indicat sa nu iei nimic, pana nu se face recoltarea, deoarece risti ca bacteria sa se inmulteasca si sa revina in forta.
Ia intotdeauna antibiotic cu probiotic. Il gaseti in farmacie.
Un alt probiotic natural si foarte potent este KEFIRUL, daca poti bea cate 100 ml cu fiecare pastila de antibiotic.
Se mai poate introduce in vagin, un tampon imbibat in KEFIR, care actioneaza direct, omorand candida.
Nu uita: NU ai voie nici un pic de zahar, dulciuri si sucuri, pana nu scapi definitiv de candida, ca risti sa nu poti scapa de candida, ani de zile.
Daca te ustura cand faci pipi, spala-te cu apa calda unde ai dizvolvat 1-2 linguri de bicarbonat de sodiu (alimentar), imediat te vei simtii mai bine.
mai exista si un tartament naturist cu bicarbonat de sodiu:
dizolva 1 lingurita de bicarbonat de sodiu in 150ml de apa si usor-usor adauga zeama de la 1 lamaie. Poti inducli cu 1 lingurita de miere de albine sau zaharina ori stevia, ca sa-i imbunatateasca gustul. Sub nici o forma nu folosii zahar.
Se bea dimineata pe stomacul gol pentru minim 3-4 saptamani.

| Loredana514638 explică (pentru Violleta2022):

Am luat aseara pana la urma si a doua doză sa nu risc..același simptome le am. diaree mai groaznică ca ieri oboseală. sper sa treaca de la sine. macar am terminat ceea ce mi-a dat sa nu imi pară rau ca poate imi trecea. Era vorba ca am cistita! Adica asa zicea medicul de familie dar habar n-are. daca nu are analizele de urina in fața. Nu stiu cum poate prescire așa..scuza-ma nu flucanozol fosfomicina care se dizolvă!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Loredana514638):

ESte vina ta, ca le-ai luat.
In orice caz, cistita este tot o infectie si pana nu te duci sa-ti faci analize medicale, nu vei putea primii medicatia corespunzatoare, care sa te vindece.
Nu te amagii degeaba, ca nu te vindeca 2 pastile de flucanozol.