| antoniaidk a întrebat:

Am probleme de concentrare, ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Buna.Incearca MemoPlus, Bilomag Forte sau lecitina sau Mentat. Poate te va ajuta!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ia lecitină sau mentat de la farmacie

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mai rar, mai des, tot timpul? Când faci ce? Când mănânci, deci faci ceea ce îți place le ai?
Concentrarea, focalizare sunt funcții ale creierului.
Tot timpul ne concentrăm la ceva.
Simplul fapt de a privi un obiect necesită concentrare, focalizare.
Actul de concentrare este precedat de un interes, de o preocupare vitală, de o importanță mai mare sau mai mică față de obiectul respectiv. Dacă creierul are motivele lui ca în momentul când ne concentrăm la un obiect exterior, la o temă exterioară, dacă are motivele lui să proceseze o informație internă mai valoroasă din punctul lui de vedere, o informație inconștientă pentru noi, capacitatea de concentrare externă scade.
Așa că vezi dta, milady Antonia ( Antonia aus Tirol?),
câte aspecte sunt legate de problemele cu concentrarea.
Aici mai sus am dar un exemplu de des-centrare. Am văzut că te cheamă Antonia. Creierul meu a făcut legătura cu memoria mea dinn creier legată de acest nume.
De ce, acest videoclip este antrenant, plăcut, plin de viață.
O secundă nu m-am mai putut concentra la răspunsul de aici căci creierul meu era ocupat cu rememorarea acestui șlagăr.
https://www.youtube.com/watch?v=yX7J2BeoE7Y
Așa că dta ar trebui să analizezi care dintre aceste toate aspecte de mai sus se leagă de lipsa ta de putere de a te concentra, să ne spui cum se manifestă și apoi să revii să te ajutăm.
Dacă spui, nu mă pot concentra la lecții?
Nici eu.
Dar știu, am rețetă pentru asta.
Scrie și te ajut(ăm).

| antoniaidk explică (pentru sadrian46):

Când invat laughing

| sadrian46 a răspuns (pentru antoniaidk):

Dacă ai răbdare până mâine, o să fac un răspuns elaborat și o să il postez.
Te rog să nu îmi mai pui smiley care se bâțâie, că îmi traumatizează organele vizuale.

| Donsavas a răspuns:

Te consulți cu un psihiatru pentru problemele de atenție.

| Panamax a răspuns:

Astepti sa treaca.

Răspuns utilizator avertizat
| Barbidu a răspuns:

Antreneaza-ti vointa. De exemplu, cand trebuie sa faci ceva, dar n-ai chef, te apuci si faci chiar daca ti-e lene.