| RobertG101 a întrebat:

Am pus o intrebare in legatura cu oboseala mea de acum ceva timp. Pai inca ma simt ca as avea oboseala cronica si maine dimineata merg sa fac analize.
Acum o saptamana, la practica de la spital, am scos perfuzia de la un pacient si am uitat sa-i fac hemostaza si a inceput sa-i curga sange. Mi-a curs ceva sange pe degete si parca era putin acidulat, dar dupa aia m-am spalat pe maini si m-am dat eventual cu dezinfectant.
Intrebarea mea este: credeti ca m-am infectat de la sangele bolnavului si de acolo mi se trage oboseala si anemia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu vorbesti serios?
Tu chiar faci practica la spital si vei ajunge sa fii asistenta medicala si habar nu ai ca sangele unui bolnav nu-ti poate provoca tie oboseala sau anemie?!
Mama doamne, ce invatati voi acolo?
Fereasca-ma bunul dumnezeu sa ajung intr-un spital pe mana unora ca tine, care nu au nici un fel de notiuni medicale!
Auzi la el, i-a fost frica sa nu ia anemie si oboseala contagioasa, dar la SIDA nu s-a gandit, care de fapt se ia prin prin contactul direct cu sangele contaminat, mai ales daca ai o zgarietura proaspata sau vreo fisura in piele...
Vai ce rusine ar trebui sa le fie profesorilor care v-au dus in spital sa faceti parctica pe oameni bolnavi, fara notiuni elementare sanitare...

| Stell99 a răspuns (pentru Violleta2022):

Prietenii imaginari nu te pot salva de nimic.
Incerca sa fi mai atenta si vei vedea ca e baiat.
Stai linistita ca nu vei ajunge pe mana lui si nici in spitale ci la caterala indobitocirii neamului ca sa va faca dumnezo bine ca doar pentru spitale nu donati bani ci donati la catedrale.

Răspuns utilizator avertizat
| CuriousStuff a răspuns:

Oboseala si anemia cu siguranta nu se trage de la picatura aia de sange... Dar pot sa se traga altele. Daca ai avut si cea mai mica rana pe mana, stiu si eu, o cuticula taiata, exista risc de infectare iar bolile astea au perioade de incubatie si de 6 luni, deci poti sa-ti faci analize 6 luni de acum incolo si o sa iasa negative chiar daca esti infectat. Trebuie sa fii mult mai atent, ai zis ca daca ar avea SIDA ar fi in alt salon, multi care au SIDA sau hepatita nici nu stiu si mai sunt si unii care ascund asta chiar si personalului medical sau "uita" sa spuna. Fiecare pacient si fiecare proba de sange se trateaza ca si cum ar fi infectata, trebuie avut mare grija la manipularea lor.
Oboseala ta cronica mai mult ca sigur se trage de la facultate. Analizele o sa-ti iasa bun si anemie nu stiu de unde ai tras concluzia ca ai... Odihneste-te mai mult, mananca mai sanatos, fa sport. Oboseala trece de la sine daca iti pui putin viata la punct.
Multa sanatate.

Răspuns utilizator avertizat
| CuriousStuff a răspuns (pentru RobertG101):

Hipotensiunea si ametelile nu inseamna anemie. HGB scazuta inseamna anemie. Ametelile pot fi din cauza hipotensiunii iar hTA poate sa aiba multe cauze... Du-te la analize dar neaparat repeta-le si peste cateva luni (peste 3 luni, 6 luni si 9/12 luni), mai ales daca circuli mult prin spital, esti obosit si mai ai scapari din astea... Si mai multa atentie pe viitor.
Multa sanatate.

| MuCelMic a răspuns:

Este posibil. daca ai avut o mica rana (aproape invizibila cu ochiul liber) a fost suficient pentru a te infecta. fa-ti totusi un test pentru hepatita c. pentru linistea ta! pe viitor fii mai atent! ar trebui sa stii ca trebuie purtate manusi de unica folosinta in astfel de cazuri!

| MuCelMic a răspuns:

Insa testul pentru hepatita de exemplu, trebuie facut dupa 1 luna sau mai mult de la incident, altfel nu iese la analize.

| dragonmagd a răspuns:

Tu unde ai învățat că oboseala si anemia sunt virale? Oboseala este de la suprasolicitare si de la anemie. Încearcă să te culci în câteva seri la ora 18, se zice că organismul se reface dacă dormi între orele18 și 00.