| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare: Acum cca 1 lună jumate mi-am dat o gaură in ureche. Totul bine si frumos, nu m-a durut, nu a curs sânge, nu s-a infectat. Ieri am venit foarte obosită acasă si nu am mai apucat să îmi dau cercelul jos si sa il spăl, sa il pun in spirt asa cum fac de obicei. Astăzi am observat ca începuse să curgă ca o substanță gălbuie cu puțin sange din gaură (fiind in lobul urechii) m-am dus la baie, m-am spălat si nu a mai curs. Credeți că m-am infectat? Mentionez ca pana acum a fost totul ok si ca dupa ce a curs acea substanță nu a durut sau usturat. Dacă m-am infectat, imi puteti recomanda o cremă sau ce sa fac? Multumesc^^

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

În primul rând discută cu medicul de familie. Dacă crezi că ar fi ceva suspect, cere să faceți câteva analize medicale și veți dormi liniștită.
De asemenea, cu un recipient steril, folosit pentru colectarea urinei, luat de la farmacie, folosiți o jumătate de bețișor de ureche cu ajutorul căruia ștergeți acea scurgere, apoi puneți bețișorul în recipientul steril, mergeți la un laborator? și cereți să vi se facă o analiză la acea secreție.
Astfel, veți fi liniștită.
Sănătate!

| anonim_4396 explică (pentru romeo78):

Păi acea secreție văd că nu mai e.

| romeo78 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci, fiți mult mai atentă la igiena urechilor și sănătate!

| anonim_4396 explică (pentru romeo78):

Sunt foarte atentă de obicei, dar cum am spus si mai sus, am fost foarte obosită.

| romeo78 a răspuns (pentru anonim_4396):

Știu ce înseamnă oboseala, dar nu neglija igiena orice ar fi! Iar, atentă, în sensul că, dacă mai apare din nou, ia taurul de coarne și mergi la doctor. Eventual, luați o folie de ampicilină de 500. Nici un alt antibiotic și nici mai mult de o folie!

| Justme1997 a răspuns:

Mie mi s-a spus sa nu dau jos cercelul pana cand nu se vindeca, cam 2-3 luni. Intreaba la farmacie, nu stiu sigur ce crema

| anonim_4396 explică (pentru Justme1997):

Nu știu, eu am dat cercelul jos după o lună și a fost totul ok. Acum rămâne de văzut ce se va întâmpla. Mersii oricum happy