| SweMafie a întrebat:

am si eu 2 probleme daca ma puteti ajuta.
Prima este despre o lovitura de ieri la picior, nu este grav, este o zgarietura in talpa, si mi s-a luat o portiune ca o moneda ovala de piele si nu pot sa merg deloc bine.
Ce as putea face ca sa se refaca mai repede pielea, eu m-am dat cu tinctura de propolis avand in vedere ca parinti sunt in domeniu. E bine?

A 2 a problema este despre o lovitura mai veghe la spate, vara asta s-a intamplat sa cad de pe role pe o parte si m-am julit pe zona coastelor.Nu a fost o lovitura tare, in 3-4 zile deja cadea coaja, doar ca mi-au ramas niste pete un pic mai inchise la culoare pe piele, ce ar trebui sa fac sa isi revina tegumentul?
Multumes frumos, dau funda cui imi raspunde macar la 1 din probleme cu ceva folositor >big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Veromi321 a răspuns:

Buna! Tinctura de propolis e buna pentru ca dezinfecteaza locul cu pricina, cat despre refacerea pielii ea se reface in timp dar e bine sa te dai si cu o crema din galbenele dar sa fie naturala sau bio, deci sa nu contina parabeni, si alte ingrediente sintetice. Si zgarietura fiind in talpa e normal sa fie deranjant pentru tine. Dar poti sa-ti pui un pansament cu rivanol(se gaseste la farmacie) ceva mai mare(pentru ca sa tina mai bine) si obligatoriu sa aiba banda adeziva.

Iar la a doua ta problema. Poti folosi o crema pe baza de aloe vera, sau din galbenele cu miere, sau catina si propolis. Si iarasi repet, cremele sa fie bio si te dai pe urmele acelea dupa fiecare dus/baie. Incearca si apoi revino cu un raspuns daca au fost bune. happy

2 răspunsuri:
| DjSheepyOfficial a răspuns:

La a 2 intrebare. Nu exista nici o crema sau mai tiu eu pentru asa ceva am si eu cateva puncte pe spate de la un acident tot la fel ca ale tale. Vor trece ele fara sa le faci nimic

| amyyk a răspuns:

Buna,sunt eleva la o scoala sanitara si iti pot spune ce trebuie sa faci pentru picior iti trebuie apa oxigenata, cloramina, betadina, comprese sterile si fasa 10/10.Prima oara se aplica pe rana o compresa sterilacu apa oxigenata(sa nu te sperii daca face o spuma e normal), se sterge locul cu rana, pe urma o compresa cu cloramina(asta indeparteaza spuma), iar la sfarsit o compresa cu betadina pusa te locul cu rana si legata fasa peste compresa. Pansamentul trebuie schimbat o data la 2 zile si daca te vei simti mai rau iti recomand sa te duci la doctor. tine piciorul la orizontala. si nu te mai da cu crema de galbenele, tinctura de propolis si alte chestii nefolositoare. rivanolul este bun dar contine alcool 15% si s-ar putea sa ti se irite pielea din jurul ranii de la el, cea mai buna e betadina.