| nimeni_5555 a întrebat:

Am si eu o durere la biceps...de 2 luni ma cam doare.am fost la doctor si mi-a recomandat sa-mi iau voltaren...si sa nu mai fac nimic 3 saptamana... dupa acest timp am inceput din nou sa fac sala...si durere inca persista...nu e una insuportabila. dar e...cine poate sa-mi spuna un tratament.sau ceva site unde gasesc? Si daca e intindere musculara sau ruptura? durerea e cam la sfarsitul bicepusul catre umar. Sau problema sa fie la ceva oase, tendoane?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pare a fi o tendinta (inflamatie a tendonului). Du-te sa te vada un ortoped. Tratamentul e chirurgical daca faci sport de performanta, sau renuntatul la sala daca nu faci performanta.

6 răspunsuri:
| machupicchu a răspuns:

Sant dureri ale caror cauze le poti afla numai dupa multe investigatii si cu multa "intelegere" din partea medicilor respectivi. Si, cum orice durere este un semnal de alarma de care ar trebui sa tinem cont, la medicul de familie solicita trimitere la medici de specialitate : ortopedie, neurologie si ce specialitati va mai considera ca ar fi necesar a beneficia de investigatii si consult. Daca doresti cu adevarat, insista-cere-solicita un raspuns, un diagnostic, tratament si nu te opri decat in cazul in care ai rezolvat problema. Medicii s-au obisnuit sa investigheza si trateze numai cazuri care sunt ajunse deja la un anumit stadiu de gravitate al bolii respective, fapt ce in mod normal ar trebui sa ne determine in a insista pentru aflarea unui diagnostic inainte de a fi ajuns boala la un anumit stadiu, cand le este m.usor lor. Deci, totul depinde de tine si de cat de mult iti doresti sa previi orice situatie nedorita ulterioara. Personal, as solicita consult de la cel putin 3 medici de aceeasi specialitate, avand in vedere faptul ca sunt singurul afectat de orice problema medicala si nu medicii respectivi. Sanatate.

| r8driver a răspuns:

Daca ai fost la doctor, si nu tea vindecat... tu crez ca noi o sa putem? Ce doctori... nu tea zis daca e intindere sau ruptura?

| nimeni_5555 explică:

Pai era un doctor care nici nu prea m-a luat in seamahappy.deci.ce sa zic.

| nimeni_5555 explică:

Cine poate sa-mi dea un raspuns concret.......cineva care a trecut prin astea..stiu eu!

Răspuns utilizator avertizat
| Virgil_Iurascu_1989 a răspuns:

Salut...am un sfat pentru tine... ceea ce ai patit tu a fost o simpla intindere musculara.
Tu nu ai bagat de seama chestia asta si nu ai ascultat sfatul medicului. Ceea ce ai spus tu cu 3 saptamani este extrem de eronat...la o intindere musculara mainile nu trebuiec folosite 2 zile. Si bine inteles dupa acele 2 zile in care mainile stau nemiscate urmeaza inca 8 in care ele nu trebuiesc fortate. Pe tine te-a durut in... de ce tea zis doctoru li ai facut ce ai vrut tu. Incercand sa intinzi mainile o parte uriasa de tesuturi din muschi sau rupt iar acuma se regenereaza extrem de greu si cand incerci sa tragi de fiare te dor (este ceva firesc)