| GynCristina a întrebat:

am și eu o întrebare. Am Strabism de la o voastră frageda ( un an jumate ) o perioada lunga am fost fără sa mi dau seama la un doctor greșit iar din cauza acestuia dioptriile mele au ajuns foarte mari: ochiul stâng +5, 75 și ochiul drept +4, 5
Se poate face vreo operație sau chiar doua in cazul acesta? Sau se mai poate face ceva in afara corecției cu ochelari?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Iti recomand sa incerci la clinica Oftapro din Bucuresti si sa mergi la ei la un control.
Am strabism din nastere, la 3 ani am fost operata, insa nu cum trebuie. Dupa asta ochii au inceput sa fuga invers (inainte fugeau inspre nas, dupa in afara). Pentru ca eram destul de mare am crezut ca nu se mai poate face nimic, dar mi-a fost recomandat sa merg ls Oftapro. Am fost la ei ls un consult si mi s-a spus ca pot fi operata si sa se corecteze, insa a fost nevoie de 2 operatii, pentru ca a fost mult de corectat si de reparat dupa cei de la Timisoara. Eu una nu am avut dioptrii mari de la inceput, dar dupa a doua operatie si chiar dupa a treia nu s-au schimbat; am rugat-o pe doamna de acolo sa mi le dea putin mai mari, ca sa pot vedea mai bine la cursuri (cred ca am 0, 5 la ambii ochi). Pentru strabism s-ar putea sa ai sanse sa se corecteze, insa nu stiu pe cealalta parte. Iti recomand sa mergi la un control, sa-ti spuna ce pot face. S-au purtat foarte bine cu mine si au fost conditiile foarte bune, atata tot ca au preturi foarte mari si trebuie sa astepti 2-3 luni dupa ce-ti faci programarea.

| SweetbutPsychoGirl a răspuns:

Unchiu meu nu vedea la 2 metri fara ochelari...A facut operatie la ambii ochi la Iaşi. A platit destul de mult. Si nu a scapat de ochelari, dar i-a micsorat dioptria...