| GabyAlecs24 a întrebat:

Astăzi am fost la un consult oftalmologic, deoarece vedeam încețoșat uneori la distanta. Mi-a ieșit ca am dioptriile pe -, -2 sau -3, nu știu sigur cât. Iar doamna de acolo mi-a zis ca acestea nu mai cresc, dar la mine exista o posibilitate, deoarece am 16 ani și sunt încă în dezvoltare. Voiam sa întreb dacă încă am șanse sa scap de ochelari, având dioptriile pe -. Mi-a spus ca pe ochiul drept sunt bine, dar nu ii place ochiul stâng. Vreau sa știu dacă mai exista șanse sa scap de ochelari, fără operație.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Adica pui mai mult pret pe raspunsurile unor persoane anonime, 100% nespecializate, decat pe ce ti-a spus un doctor?

| GabyAlecs24 explică (pentru Salontanul):

Ba da, dar la finalul consultului a spus ceva gen, ca mai exista o speranță și voiam sa știu dacă mai am vreo sansa.

| Salontanul a răspuns (pentru GabyAlecs24):

A! Daca pui asa problema ai dreptate! Pot fi persoane care au avut si au avut si experiente pozitive. Sa dea Dumnezeu!

| GabyAlecs24 explică (pentru Salontanul):

Mulțumesc!

suntserios
| suntserios a răspuns:

La -3 nu cred ca vedea incetosat uneori.
eu am -3 si nu vad la 3m de mine.

daca esti la -3 deja operatia e singura varianta

| GabyAlecs24 explică (pentru suntserios):

0.3, 3 nu știu exact cât a spus, dar doar uneori nu vedeam