| MDDomin2 a întrebat:

Buna TPU.

Sunt curios cat de eficiente sunt operatiile de reducere al dioptriilor. De exemplu eu am dioptrii de -6.0 ochiul drept si -4.0 ochiul stang. Ar putea aceasta operatie sa ma scape de ochelari?

In cazul in care DA, acesta ma scapa de ochelari sau reduce dioptriile destul de mult(am inteles ca +- 1.5 era maximul permis) as putea intra intr-o academie militara? Sau nu o sa mi se permita din cauza problemelor mele de vedere din trecut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Asta numai un chirurg oftalmolog iti poate spune, numai dupa ce se uita la ochii tai sa gaseasca cauza care ti-a marit diopriile atat de mult si atat de diferit, fiindca de acea cauza depinde operatia, sau viitorul tau in armata.

Anumite boli pot face ca miopia sa evolueze si atunci operatie este doar temporara sau inutila.
Asadar, numai un medic specialist poate sa-ti spuna clar ce se poate face pentru tine.

1 răspuns:
| Furnicuta000 a răspuns:

Operatiile cu laser la ochi sunt foarte populare. In mare parte sunt eficiente si oamenii se declara foarte multumiti dar nu e totul roz, in sensul ca sunt si oameni care au experimentat efecte negative gen dupa un timp dioptriile au revenit la cum au fost si deci au facut operatia degeaba, unii au ramas cu dureri cronice sau alte probleme, unii chiar si-au pierdut vederea. Deci riscuri exista si trebuie sa accepti asta cand te hotarasti sa faci operatia. Intr-adevar nr oamenilor care au avut rezultate neplacute e foarte mic deci daca chiar ai nevoie de operatia asta eu zic sa o faci