| Scarlatmadalina123 a întrebat:

Am și eu o întrebare. Cât poate să dureze durerea de otita? Am de 5 zile și iau antibiotic și îmi pun picături în ureche. Am otita infectioasa. Era foarte umflată și am infecție.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Daca dupa 7 zile de la inceperea tratamentului inca nu vezi nici o ameliorare inapoi la doctor.

| Iunix a răspuns:

Am avut și eu otită. Cum am luat-o? Era vară ( anul trecut ) și am vrut să mă răcoresc și în același timp am vrut să văd și cât timp îmi pot ține respirația sub apă. Așa că mi-am băgat capul într-o găleată cu apă rece.

Primele simptome :
Otită am făcut doar la o ureche. La început nu mă durea, nu aveam absolut nimic doar că auzeam înfundat, ca și cum aș fi avut apă în ureche. E destul de greu să vezi ce e acolo dar mi-am făcut o poză cu telefonul la ureche și aveam o porțiune albă ( era o infecție ). Acea umflătură s-a mărit până când am început aproape că a blocat canalul auditiv. După aceea a început să apară și durerea. La început mă durea doar dacă mișcam cu mâna pavilionul urechii.

Din prostie :

Din prostie nu m-am dus la farmacie și am căutat leacuri pe net. Mare greșeală, numai tâmpenii. Să nu faci așa ceva.
Am început să mă documentez pe net despre otită, ce este, cauze etc.
Am aflat că otita este cauzată din cauza unui microb ( fungi etc. ) care îți intră în ureche. În mod normal urechea este protejată de ceara din urechi și de o substanță ușor acidă din interiorul urechii. ( vorbim aici de urechea externă ). Doar că eu atunci cam exageram cu spălatul în urechi. E bine și indicat să te speli în urechi dar nu pe fiecare zi cu apă și săpun și după foloseam și bețișoare de urechi. E bine și indicat să te speli în urechi dar eu pe atunci cam am exagerat și am eliminat protecția naturală a urechii ( acum mă spăl tot cu apă și săpun dar doar pavilionul urechii, nu și în interior ) În interior mă spăl doar cu apă și mai folosesc bețișoare.
Așa, după aceea am aflat că poți să surzești din cauza otitei, deci nu e de joacă.
Începusem să nu mai aud cu urechea afectată și mă durea foarte tare, uneori aveam impresia că o să-mi explodeze urechea.

Atunci am decis că trebuie să fac neapărat ceva, nu voiam să ajung surd din cauza unei otite. Să fi surd la 20 de ani nu e prea bine.
Am fost la farmacie și farmacia mi-a dat Otipax. ( eu am avut otită externă, adică în canalul auditiv, canal care leagă pavilionul urechii de urechea internă )
Situația s-a ameliorat chiar după prima zi de utilizare. În 2-3 zile deja eram mult mai bine.

Revenirea otitei :

Băi, ziceai că nu vrea să mă lase în pace. După ce am scăpat de otită aș dracu virus tot nu mă lăsa în pace și începea să mă doară când o ureche când alta, ca la un început de otită. Dar cum mă durea îmi turnam câteva picături în ureche și până la urmă s-a dus.
Otipax-ul e bun cam la orice infecție din ureche.